Už každoročne nás od októbra do apríla trápi chrípkové obdobie. Ide o pomerne rozšírené, väčšinou nepríjemné ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa prenáša vzduchom, menej často povrchmi. Experti varujú, že sme svedkami jednoho z najrozsiahlejších chrípkových období. Dbajte preto na poctivé dodržiavanie zásad prevencie. V článku nájdete stručný prehľad jednoduchých rád, ktoré môžete zakomponovať do svojho každodenného života už dnes.
Dostatok pohybu
Aj keď by sme najradšej leňošili doma pod dekou, aj v zime treba dbať na pravidelný pohyb a prísun kyslíka. Odporúča sa aspoň raz za deň vyjsť von, samozrejme v primeranom oblečení. Pravidelné prechádzky prekrvujú dýchacie cesty, vďaka čomu je náš organizmus odolnejší voči chorobám. Inšpirujte sa našimi tipmi, kam na výlet Stredné Slovensko, Západné či Východné Slovensko. Rovnako dôležité ako fyzické je aj mentálne zdravie, na ktoré sa často zabúda.
Zdravá strava
Rozvoj imunity zabezpečí väčší príjem vitamínov a minerálov. Zamerajte sa hlavne na vitamíny C, D, E a zinok. Deťom ponúknite dostatok nenasýtených mastných kyselín, pretože si ich telo nevie vyrobiť. Pomocníkom môže byť vhodne zvolená desiata, ktorú zabalíte na výlety s deťmi. Omega 3 a 6 mastné kyseliny sa nachádzajú najmä v rybách, orechoch či vajciach. Vyhnite sa naopak polotovarom, rafinovanému cukru a alkoholu. Dostatočný príjem vody je taktiež súčasťou prevencie proti chorobám. V zimnom období sú ideálne bylinné čaje s obsahom echinacei, zázvoru, lipy, rakytníku alebo šípky.
Fajčenie
Je všeobecne známe, že fajčenie škodí zdraviu. Najmä v chrípkovom období sú aktívni fajčiari omnoho viac náchylní napríklad na západ priedušiek, astmu alebo bronchitídu. Problém však môže tkvieť aj v pasívnom dýchaní cigaretového dymu. Toxické látky, ktoré prenikajú do tela, poškodzujú bunky a znižujú obranyschopnosť organizmu.
Preventívne opatrenia
Okrem vyššie spomínaných bodov je dôležité dať si pozor, aby ste si dôkladne a často umývali ruky. V prípade neumytých rúk sa nechytajte očí a tváre. Často vetrajte a vyhýbajte sa preľudneným priestorom. V prípade, že je to nevyhnutné, nasaďte si rúško.
Alternatívne spôsoby posilňovania imunity
Ak bojujete s oslabenou imunitou, môže vám pomôcť otužovanie. Začnite ráno studenou sprchou po dobu 1-2 minút. Postupne teplotu vody uberajte a čas vo vode pridávajte. Ak chcete začať voľnejšie, môžete si do studenej vody ponoriť len nohy a predlaktia. Hovorí sa, že ak na jeseň vstúpite do vonkajšej vody, na Nový rok už môžete pretekať v zimnom plávaní. Dôležité je však počúvať svoje telo. Alternatívou môže byť obliekanie „naľahko“. Plánovanie kam na výlet do prírody môžete spojiť s váľaním sa v snehu alebo dať si pár krokov bez topánok.
Dúfame, že sme vás inšpirovali s tipmi, ako sa správne chrániť pred chrípkou. Za úvahu stojí aj očkovanie, o ktorom sa neváhajte porozprávať so svojím lekárom.