Domov Dom, byt a záhrada Ako sa starať o trampolínu? Tipy, aby vám slúžila čo najdlhšie

Ako sa starať o trampolínu? Tipy, aby vám slúžila čo najdlhšie

podľa Viktor Fiala
Ako sa starať o trampolínu? Tipy, aby vám slúžila čo najdlhšie

Zainvestovali ste do záhradnej trampolíny a chceli by ste ju udržať čo najdlhšie v dobrom stave? Jej údržba síce nie je náročná, no oplatí sa poznať niekoľko užitočných rád, vďaka ktorým bude trampolína slúžiť bezpečne niekoľko sezón. Pozrite sa s nami, aké príslušenstvo k trampolínam vám môže pomôcť predĺžiť jej životnosť bez nutnosti kupovať novú.

Príprava trampolíny na sezónu

Na jar sa v záhradách rodinných domov začínajú objavovať trampolíny ako huby po daždi. Ak aj vy máte doma trampolínu, ktorá je už nejakú dobu používaná, ešte predtým, ako na ňu pustíte deti skákať, by ste mali skontrolovať jej stav a odstrániť prípadné nedostatky. Nechcete predsa riskovať, že sa v zápale hry deťom na trampolíne niečo stane.

Občas sa stane, že po prehliadke narazíte na problémy, ktoré vás nepotešia, no riešenia sú často jednoduchšie a nie až tak finančne náročné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Napríklad taká poškodená skákacia plocha ešte vôbec neznamená, že musíte vyhodiť celú trampolínu a kupovať novú.

Nie je nič výnimočné, že po niekoľkých sezónach intenzívneho skákania a odolávania poveternostným vplyvom či slnečnému žiareniu dostane skákacia plocha zabrať a objavia sa na nej prvé nedostatky. Môžu to byť napríklad drobné trhliny na najviac namáhaných miestach, alebo sa stane nehoda a nechtiac sa vám ju podarí niečím prepichnúť či rozrezať.

Nezabudnite trampolínu po umiestnení na miesto dobre ukotviť, aby ju neodfúkol silný vietor. Nechcete predsa riskovať, že trampolína niekoho zrazí alebo spôsobí škody na vašom alebo susedovom majetku.

Nákup náhradných dielov na trampolínu

Hneď, ako spozorujete, že skákacia plocha nie je v stopercentom stave, vymeňte ju za novú. Ušetríte tak rodinný rozpočet, stačí si len vybrať správny priemer novej skákacej plochy, aby ste ju mohli upevniť na konštrukciu vašej záhradnej trampolíny. Kvalitné príslušenstvo k trampolínam za prijateľné ceny zoženiete napríklad na hop-sport.sk.

Všímajte si predovšetkým to, aby bola skákacia plocha vyrobená z odolného polypropylénu s vysokou elasticitou, odolná voči uv žiareniu a poveternostným vplyvom a mala viacnásobne prešité okraje dostatočne pevnými niťami. Neoplatí sa šetriť, investícia do kvalitnej novej skákacej podložky nepredstavuje veľký výdavok.

Takisto aj ostatné súčasti trampolíny, ako je bezpečnostná sieť, kryty na konštrukciu alebo schodíky, ktoré uľahčujú nastupovanie a vystupovanie z trampolíny, by mali byť vyrobené z odolných materiálov prispôsobených podmienkam v exteriéri.

Znečistenie trampolíny a predmety, ktoré na ňu nepatria

Vždy, keď sa na trampolíne objavia nežiaduce elementy, ako napríklad opadané lístie z okolitých stromov, alebo sa na ňu dostanú kúsky odlomených konárov či iné nežiaduce predmety, odstráňte ich čo najskôr, aby sa na ploche nevyskytovali, keď na nej niekto skáče. Riskujete nielen poškodenie skákacej plochy, ale aj pošmyknutie alebo nepríjemné zranenie.

Ak trampolínu pri hre deti zašpinia, pretrite ju handričkou z mikrovlákna namočenou vo vode. Taký istý postup uplatnite aj na kryt pružín. Nie je nutné používať žiadne špeciálne čistiace prostriedky. V prípade rannej rosy alebo dažďa si nemusíte robiť ťažkú hlavu, mierne zamočenie trampolína síce bez problémov zvládne, ale po poriadnom lejaku alebo búrke jej rozhodne neublíži, ak sa rozhodnete ju vyutierať do sucha.

Koniec sezóny a uskladnenie trampolíny

Keď už počasie nepraje vonkajším aktivitám na trampolíne, odporúča sa ju zložiť a zazimovať. Nánosy snehu by len zbytočne zaťažovali skákaciu plochu a ani prudké výkyvy teplôt, zvýšená vlhkosť či mrazy jej rozhodne neprospejú, len jej zbytočne uberajú zo životnosti.

Preto ak máte možnosť trampolínu na zimu uskladniť napríklad v pivnici alebo garáži, rozhodne tak urobte ešte predtým, ako sa nepriaznivé počasie podpíše na jej stave. Starostlivosť o záhradnú trampolínu naozaj nie je náročná a zvládne ju každý.

 

Zdroj obrázku: soupstock / stock.adobe.com

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ