Domov Zdravie, krása a životný štýl Nepríjemný návštevník, Helikobakter pylori, ako sa ho zbaviť?

Nepríjemný návštevník, Helikobakter pylori, ako sa ho zbaviť?

podľa Viktor Fiala
Helikobakter pylori

Helikobakter pylori je baktéria, ktorá sa usádza na stenách žalúdka a dvanástnika. Pri nákaze a premnožení tejto baktérie dochádza k mnohým zdravotným ťažkostiam, ktoré mnohí pacienti mylne považujú za bežné tráviace problémy. Neskorá diagnostika či zanedbanie tohto stavu však môže spôsobiť celý rad závažných ochorení, ako gastritída, žalúdočné vredy či rakovina. Ako teda zistiť, či sa za bolesťou žalúdka skrýva práve helicobacter pylori

Ako sme už spomenuli, helikobakter príznaky často skrýva za bežné ťažkosti s trávením. Rozdielom je, že pri nákaze touto baktériou sa problémy s trávením pravidelne opakujú a trvajú dlhodobo. Spozornieť by ste preto mali v prípade, ak pociťujete nadúvanie, žalúdočné kŕče či pálenie záhy. Bežný je i pocit ťažoby, nechutenstvo alebo hnačka. K týmto príznakom sa môžu pridružiť aj kožné problémy, ako svrbenie a začervenanie kože, afty, ale aj akné.

V prípade, že na sebe dlhodobo pozorujete podobné príznaky, neváhajte a vyhľadajte čím skôr odbornú pomoc.

Liečba helikobaktera

Helikobakter pylori sa môže prenášať z človeka na človeka cez sliny alebo stolicu. No nakaziť sa totu baktériou môžete aj konzumáciou kontaminovaného jedla alebo vody. Základom je preto dbať na hygienické skladovanie a úpravu jedál.

Po diagnostikuje helikobaktera pylori vám lekár nasadí liečbu antibiotikami, ktorú však môžete podporiť správnou stravou a prírodnými výživovými doplnkami. Medikamentózna liečba antibiotikami môže narušiť črevnú mikroflóru. Preto by ste v prvom rade mali do jedálnička zaradiť potraviny alebo doplnky stravy s vysokým obsahom probiotík. Siahnuť môžete napríklad po prírodnom doplnku Masticha active. Tento produkt totiž pôsobí priaznivo pri tráviacich ťažkostiach a je obohatený o probiotiká, ktoré pomáhajú obnove črevnej mikroflóry. Zdravý tráviaci trakt bojuje s baktériou helicobacter oveľa účinnejšie a znemožňuje jej premnoženiu a zdravotným ťažkostiam.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ