Domov Dom, byt a záhrada Na čo si treba dať pri kúpe nového pletiva obrovský pozor?

Na čo si treba dať pri kúpe nového pletiva obrovský pozor?

podľa spravca

Pokiaľ ste už kupovali nové pletivo, isto uznáte, že to nie je až tak úplne jednoduchý proces. Ešte pred nákupom si musíte zodpovedať niekoľko dôležitých otázok.

V prvom rade musíte vedieť na aký účel bude pletivo slúžiť, teda pred kým a najmä pred čím má váš pozemok alebo stavbu chrániť. Od toho sa odvíja nielen veľkosť oka použitého pletiva, ale aj pevnosť, a teda hrúbka drôtu, z ktorého je pletivo vyrobené.

Ďalej musíte vedieť či potrebujete, aby pletivo kopírovalo terén, ako napríklad uzlové pletivo alebo 4-hranné pletivo, alebo budete na pozemku využívať kaskádové upevňovanie pletiva, ktoré sa vyžaduje pri zváraných pletivách prípadne zváraných paneloch.

Dôležité je vybrať si správnu hrúbku pletiva.

Pokiaľ si vyberáte poplastované pletivo, ktoré je estetickejšie a odolnejšie voči korózii, je potrebné si vybrať správnu hrúbku vnútorného drôtu. Pletivo na plot sa dá kúpiť v hrúbke 1,65/2,5mm ale aj 1,4/2,5mm. Prvý údaj 1,65 mm je veľmi dôležitý.  Ide totiž o skutočnú hrúbku vnútorného drôtu.  Údaj 2,5 mm je hrúbka drôtu po poplastovaní. Táto hodnota vám však nepovie nič o reálnej pevnosti pletiva.

Pozor!!!Pokiaľ predajca pletiva uvádza iba hrúbku pletiva po poplastovaní, môže tak zavádzať, aby vyzeralo pletivo hrubšie a pôsobilo pevnejšie ako v skutočnosti je. Rozdiel v priemere drôtu o 0,1mm zníži pevnosť pletiva približne o 20%, a to už je celkom dôležitá hodnota.

Ak sa vám v problematike ťažšie orientuje, nájdite si predajcov, ktorí delia pletivá podľa pevnosti. Vďaka takémuto deleniu sa v pletivách ľahšie vyznáte a rozhodne kúpite to, čo ste kúpiť chceli. Odporúčaný typ oplotenia pri 4-hrannom oplotení je pletivo Klasik SUPER so stĺpikom PVC 48mm a pri zváraných pletivách je to oplotenie Forte MEDIUM so stĺpikom UNIX 50mm.

Oplotenie vyrobené zo zváraných panelov dominuje najväčšou pevnosťou  a ponúka veľkú výhodu vo forme možnosti kombinácií panelov. Panely môžete stavať každý v inom smere alebo výške, dokonca viete pomocou nich vyrobiť i oblúky.

Pozor si dajte na hrúbku panelov.

Na trh sa postupne dostávajú aj panely s hrúbkou 3,5mm alebo dokonca menej. Pri takejto hrúbke panela sa nedá hovoriť o dostatočnej pevnosti panela, ich pevnosť sa dá skôr prirovnať ku pevnosti zváraných pletív. Ďalším parametrom, ktorý si treba preveriť je dĺžka panela. Panely s veľkou dĺžkou, ako je napríklad 3m, nie sú vhodné pre trvalé oplotenie, môžu slúžiť iba ako dočasné riešenie. Medzi zváranými panelmi je odporúčaný typ oplotenia panel DELFÍN so stĺpikom 60x40mm.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ