Domov Zdravie, krása a životný štýl Plavba po riekach a na mori – Aký kurz potrebujete

Plavba po riekach a na mori – Aký kurz potrebujete

podľa Viktor Fiala
Plavba po riekach a na mori – Aký kurz potrebujete

Na kormidlovanie plavidla s výkonom vyšším ako je 4 kW potrebujete povolenie resp. preukaz. Preukazy sa líšia podľa toho, či budete plavidlo kormidlovať na vnútrozemských tokoch, alebo na mori. Okrem toho sú preukazy rozdelené do kategórií podľa výkonu a veľkosti lode. Aký preukaz je nutné získať na plavbu po riekach a aký na plavbu na mori?

Povolenie na kormidlovanie plavidla na riekach

Na všetkých vnútrozemských tokoch môžete plavidlá s výkonom nad 4 kW riadiť len po získaní preukazu vodca malého plavidla. S týmto preukazom môžete kormidlovať loď, čln či silnejší vodný skúter na jazerách, riekach i priehradách. Preukaz sa dá získať behom jedného víkendu, počas ktorého absolvujete príslušný kurz. Kurzy na Slovensku organizuje veľa spoločností, keďže lode na predaj a prenájom sú hitom posledných rokov.

Počas kurzu vodca malého plavidla získate vedomosti z plavebnej náuky a zákonov, naučíte sa základnú údržbu lode a vyskúšate motorový čln riadiť. Cena kurzu sa pohybuje od 350 € v závislosti od kategórie lode a od doplnkových plavieb. Väčšina organizátorov kurzov poskytuje v cene aj občerstvenie a všetky študijné materiály. Cena nezahŕňa poplatok za kurz rádiotelefonistu.

Čo sa kategórií týka, musíte najskôr získať oprávnenie na kormidlovanie lode do výkonu 20 kW, následne môžete získať vyššiu kategóriu pre lode nad 20 kW a najvyššie je oprávnenie vodcu malého plavidla na kormidlovanie plavidla s plachtami.

Povolenie na kormidlovanie plavidla na mori

Každý kto získal preukaz vodca malého plavidla, zatúžil aj po kapitánskom preukaze. Keď kúpite jachty na predaj budete chcieť vyskúšať ich silu na mori. V tomto prípade potrebujete na kormidlovanie preukaz veliteľa námorného rekreačného plavidla. Kurz na získanie preukazu trvá o niečo dlhšie a je hlavne oveľa drahší ako pre vodcu.

Kurz veliteľa námorného rekreačného plavidla trvá 3 až 4 dni. Ideálne je absolvovať kurz na začiatku roka a ihneď po kurze vyplávať na more pre získanie praktických zručností. Cena teoretickej časti kurzu je od 450 €. K sume si prirátajte kolky za skúšky a poplatok za kurz rádiotelefonistu.

Počas kurzu získate vedomosti, ktoré vás oprávnia kormidlovať loď do 12 nm od pobrežia s dĺžkou do 24 m (kategória A), do 200 nm od pobrežia s dĺžkou do 24 m (kategória B) a bez obmedzení (kategória C). Praktická časť kurzu trvá týždeň a jej cena sa pohybuje od 500 €. Počas praktickej časti odplávate s loďou zákonom stanovených 200 míľ.

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ