Domov Zdravie, krása a životný štýl Teplé nápoje si doprajte nielen počas zimy

Teplé nápoje si doprajte nielen počas zimy

podľa Viktor Fiala
Teplé nápoje si doprajte nielen počas zimy

Zima sa nám v mysli spája s mnohými maličkosťami. Medzi ne patria teplé nápoje. Práve v zimnom období máme neustále chuť na niečo teplé. V stánkoch na ulici vyhľadávame voňavé čaje, punč alebo vitamínové, teplé nápoje. Teplé nápoje sú vhodné na pitie nielen v zime, ale tiež v lete, kedy organizmus osviežia oveľa viac ako ľadové drinky.

Koľko tekutín by ste mali telu dopriať

Príjem tekutín by mal byť pravidelný a predovšetkým postupný. Odborníci neodporúčajú nárazové pitie, ale doplnenie tekutín malými dúškami. Maximálne množstvo vody, ktorú dokáže telo spracovať za hodinu je jeden liter. Veľká dávka tekutín v krátkom časovom horizonte môže vyvolať život ohrozujúci stav. Naopak pitie po dúškoch je pre organizmus elixírom zdravia. Dospelý človek by mal denne vypiť vyše 2 l tekutín (v priemere 35 ml na kilogram váhy). Toto množstvo sa môže zvýšiť v závislosti od fyzického stavu a aktivity jedinca. Najvhodnejšia je čistá voda alebo teplé čaje.

Teplé nápoje sú lepšie pre metabolizmus

Teplé nápoje sú pre vnútorné orgány to, čo pre telo zvonku vyhrievané vesty. Pitie teplejších nápojov je pre ľudský organizmus lepšie, pretože nepotrebuje na spracovanie tekutín žiadnu energiu. Odporúčaná teplota nápojov sa približuje k teplote tela t.j. okolo 36 stupňov. Teplejšie nápoje nezaťažujú váš metabolizmus a podporujú prečistenie vnútorných orgánov. Úplne nevhodné je zjesť horúci obed a zaliať ho studenou vodou. Takýmto spôsobom dáte tráveniu poriadne zabrať. Vedci sa zhodli, že ľudia, ktorí dávajú prednosť teplým nápojom, žijú dlhšie. Preto by vám v taške nemala chýbať termoska. Napríklad z e-shopu inSPORTline, kde nájdete trendové termosky s rôznym dizajnom.

Teplé nápoje vás počas leta ochladia

Skúste sa prekonať a piť teplejšie nápoje aj počas horúcich dní. Chladené nápoje vás psychicky lákajú, ale neprinesú žiadanú úľavu od horúčav. Telo ich ihneď po skonzumovaní začína spracovávať a vy sa potíte ešte viacej. Pitie chladených nápojov vás navyše oberá o energiu a začnete sa cítiť unavení. Naopak teplé nápoje vás ihneď osviežia. Veľmi studené nápoje sú nebezpečné aj pre vaše hrdlo a žalúdok. Po vypití ľadového nápoja vás celkom iste bude bolieť v hrdle alebo ochoriete na angínu. Ľadové nápoje vyvolávajú bolesti žalúdka a žalúdočnú nevoľnosť.

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ