Domov Dom, byt a záhrada Viete ako sa správne starať o drevo?

Viete ako sa správne starať o drevo?

podľa Viktor Fiala

Aj vy ste sa rozhodli pre masívny nábytok? Drevo patrí medzi tradičné materiály, ktoré si nájde miesto najmä v domoch a na chalupách, ale tiež bytoch. Mnoho ľudí vyhľadáva práve tento prirodzený materiál, ktorý je nenahraditeľný, a to nielen z hľadiska technických, ale aj dizajnových vlastností. Ako sa o drevo správne starať a na čo by ste nemali v žiadnom prípade zabudnúť?

Pozor na hnilobu dreva

Lazúra na drevo je populárna na vylepšenie vzhľadu predovšetkým vonkajšieho dreveného nábytku, avšak treba dodať, že má aj mnoho ďalších praktických výhod. Medzi výhody lazúr na drevo patrí ochrana, finančné úspory a pohodlie. Drevo je totiž veľmi náchylné na hnitie, ak sa používa vonku a bez špeciálnej starostlivosti. Hniloba sa môže rozširovať rôznymi spôsobmi, ale plesne a termity sú najčastejšími vinníkmi. Akonáhle hniloba začne, neexistuje žiadny spôsob ako proces zastaviť. Okamžité zafarbenie dreva a pravidelné nanášanie nových náterov je dôležité pre to, aby sa zabránilo hnilobe a zvýšenému opotrebeniu.

Vysoká ochrana pred slnkom a vlhkosťou

Vedeli ste o tom, že slnečné žiarenie môže spôsobiť poškodenie netesneného dreva, čo má za následok nepekné sfarbenie? Lazúra na drevo zachováva vzhľad a štrukturálnu integritu drevených produktov, čo určite oceníte aj vy. Okrem toho chráni drevo pred vlhkosťou, no aj napriek tomu treba dávať veľký pozor na to, aby nedošlo k stretu dreva s vodou.

Dizajnové a estetické prevedenie dreva aj po dobu niekoľkých rokov

Estetická príťažlivosť dreva často spočíva v jeho prirodzenom vzhľade, takže je dôležité, aby ste sa oň dôkladne a pravidelne starali. Výhody lazúr na drevo sú skutočne bezkonkurenčné, keďže majú dlhú životnosť, sú finančne nenáročné a zachovávajú prirodzený vzhľad dreva. Nezabúdajte tiež na osmo olej, vďaka ktorému sa drevo nebude odlupovať, praskať či meniť svoju prirodzenú farbu.

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ