Domov Zdravie, krása a životný štýl 4 spôsoby ako sa zbaviť akné

4 spôsoby ako sa zbaviť akné

podľa spravca

Acne vulgaris je relatívne bežné a pomerne nepríjemné kožné ochorenie, postihujúce najmä oblasť tváre, hrudníka a chrbta. Počas dospievania sa s ním stretne a doslova na vlastnej koži ho okúsi väčšina populácie s výnimkou príslušníkov izolovane žijúcich kmeňových spoločenstiev. Dovolíme si tvrdiť, že vy, naši čitatelia, k takýmto kmeňom nepatríte – možno sa vám nasledujúce odporúčania teda budú hodiť.

Trpíte akné a neviete ako sa dostať z problémov? Asi to bude chcieť zmenu, azda i zmenu prístupu v liečbe. Nech sa páči, inšpirujte sa!

Životný štýl

Zdržanlivosť, umiernenosť a pravidelný rytmus sú super veci, no nie každý má vždy možnosť spať 8 hodín neprerušovaným spánkom, jesť tri až päť zdravých jedál denne a piť dostatok čerstvej vody a tekutín. Dokážete to, alebo sa k tomu aspoň približujete? Super, dobre pre vás! Je tu však ešte jedna vec, ktorej by sa mal držať každý človek postihnutý akné – nevytláčať a neškriabať si pupienky.“Hranie sa“ s akné takmer vždy spôsobí zhoršenie jeho stavu.

Čistenie a starostlivosť o pleť

V prvom rade treba povedať, že neexistuje žiadny magický produkt alebo režim, ktorý by bol vhodný pre každého človeka a situáciu. Vo všeobecnosti sa odporúča používať jeden až dvakrát denne jemné čistiace prostriedky, ktoré udržia pokožku čistú a minimalizujú podráždenie. Výborné sú tiež exfoliačné masky a jemné peelingy s obsahom kyseliny salicylovej. Odstraňujú odumreté časti pokožky a otvárajú póry. Peeling podporí aj retinol, derivát vitamínu A.

Redukovanie výskytu baktérií

Na boj s akné sa používajú aj antibakteriálne čistiace prostriedky. Bývajú vo forme gélov, krémov a pleťových vôd, ktoré sa nanášajú na postihnuté miesto. Mnohé z nich obsahujú benzoylperoxid, veľmi účinnú látku, ktorá však u niektorých ľudí môže spôsobovať dočasné podráždenie pokožky. Netreba zabúdať, že látka by nemala prichádzať do styku s textíliami, farebnými šatami, košeľami, kobercami či uterákmi, kde môže zanechávať nevzhľadné biele škvrny.

Čo robiť s príliš mastnou pleťou

Nadmerne mastná pokožka môže byť jednou z príčin vzniku akné. Výsledok činnosti mazových žliaz sa však dá zmierniť používaním vhodných kozmetických prípravkov. Na odstraňovanie nadbytočnej mastnoty z povrchu tváre sa odporúča používať jemné tonikum. Výrobky obsahujúce kyselinu glykolovú alebo jednu z ďalších alfa hydroxy kyselín sú pri čistení pokožky užitočné aj preto, že pomáhajú odstraňovať odumreté bunky z povrchu pokožky. Nápomocné sú tiež produkty obsahujúce primerané množstvo síry či už spomínané prípravky s obsahom benzoylperoxidu.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ