Domov Technika a internet Čo znamenajú kontrolky v aute? Kedy začína panika?

Čo znamenajú kontrolky v aute? Kedy začína panika?

podľa spravca

Rovnakým tempom ako pribúdajú nové funkcie v autách, pribúdajú aj kontrolky, ktoré signalizujú ich poruchy. Moderné autá ako nový Opel Astra sú plné elektroniky, ktorá nám uľahčuje a spríjemňuje každodenné šoférovanie. K základným kontrolkám upozorňujúcim na nedostatok chladiacej kvapaliny či opotrebenie brzdových platničiek sa pridružili nové, o ktorých existencii sa dozvieme až keď sa rozsvietia. Kým v starších vozidlách ste chybu vedeli odhaliť pri zmenenom zvuku motora, klepaní či škrípaní, v autách dnešnej doby by ani ten najskúsenejší vodič neodhalil poruchu napríklad adaptívneho tempomatu Opel Crossland, ak by ho na to auto samo neupozornilo. Pamätáte sa ešte na rozdelenie kontroliek podľa farby, ktoré nás učili v autoškole? Farba kontrolky znamená akútnosť problému. Existujú tri základné kategórie.

Zelené a modré kontrolky informujú o prevádzke jednotlivých systémov a pozná ich každý vodič. Sú to hlavne kontrolky stretávacích, diaľkových a hmlových svetiel, kontrolka pri zapnutom tempomate alebo kontrolka o teplote chladiacej kvapaliny, ktorá po zahriatí motora zhasne. V Opel Grandland a iných novších modeloch áut sa môžete stretnúť s kontrolkami adaptívneho tempomatu, sledovania jazdných pruhov, asistenta zjazdu z kopca či rozjazdu do kopca.

Oranžová farba kontroliek znamená, že v aute niečo nie je v poriadku. Je to požiadavka systému napríklad na doplnenie brzdovej kvapaliny, motorového oleja alebo všetkým dobre známa kontrolka paliva. Ak zasvieti oranžová kontrolka môžete s autom dôjsť do cieľa, pokiaľ nemáte pred sebou cestu z jedného konca republiky na druhý. Po odstavení vozidla je dobré požiadavku čo najskôr vyriešiť aby ste predišli vzniku väčšieho problému.

Červená kontrolka znamená vážny problém, ktorý treba ihneď vyriešiť. Auto je dobré bezpečne zastaviť, vypnúť motor a zavolať odborníka. Niektoré červené kontrolky poznáme všetci. Rozsvietia sa pri nezapnutom bezpečnostnom páse či zle zatvorených dverách. Nevyžadujú síce zásah odborníka, ale mali by byť odstránené bezodkladne. Pri rôznych značkách áut sa môžu jednotlivé symboly kontroliek mierne odlišovať. Presné vysvetlivky nájdete v návode a ak si nie ste riešením problému istý, kontaktujte svoj autorizovaný servis.

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ