Domov Zaujímavosti Ako sa tvaruje chránič zubov?

Ako sa tvaruje chránič zubov?

podľa Viktor Fiala
Ako sa tvaruje chránič zubov?

Chrániče zubov sú nevyhnutným doplnkom pre športovcov, ktorí venujú športovcom s rizikovým poranením ústnej dutiny. Nosenie chrániča môže spôsobiť vážne zranenie zubu, ako sú zlomené zuby, poškodenie alebo dokonca strata zubu. Preto sa vyplatí vedieť, ako správne tvarovať chránič zubov, aby bola zaistená maximálna ochrana počas tréningu alebo súťaže.

Výber správneho chrániča zubov

Prvým krokom k zaisteniu správnej ochrany je výber správneho chrániča zubov. Na trhu sú k dispozícii rôzne typy chráničov zubov, ktoré možno rozdeliť do troch hlavných skupín – univerzálne, termoplastické a individuálne nasadzované zubným lekárom.

Viacúčelové chrániče sú najlacnejšou variantou, ale možnosť prispôsobenia je obmedzená. Termoplastové chrániče (známe tiež ako chrániče proti vredom a kúsancom) sú obľúbenou voľbou vďaka možnosti vlastného tvarovania. Poslední skupina sú chránení zubami na mieru vyrobenými zubármi, ktoré poskytujú najlepšie prispôsobení, ale sú tiež najdrahšie možnosti. Ak hľadáte vhodných chráničov, vyplatíte sa pozrieť na ponuku obchodu Leone.

Vytvorenie termoplastického chrániča (svár a zakús)

Termoplastické chrániče zubov sa ľahko tvarujú a môžete si ich vyrobiť sami doma. Tu je návod krok za krokom, jak správne vytvarovať chránič zubov pre vŕtanie a kúsanie.

Krok 1 Príprava

Pred začatím procesu tvarovania chráničov je dobré si prečítať priložené pokyny, pretože rôzne modely môžu mať mierne odlišné požiadavky. Potom si pripravte potrebné materiály, ako je hrniec s vodou, lyžice, kuchynský teplomer a zrkadlo.

Krok 2 Varenie vody

V hrnci prevarte vodu a potom znižte teplotu, aby sa udržovala teplota vody približne 70-80 stupňov Celzia. Použitie kuchynského teplomeru vám umožní kontrolovať teplotu vody.

Krok 3 Ponorenie chrániče

Pomocou lyžice ponorte chránič do horúcej vody približne na 20-30 rokov. Niektoré modely môžu vyžadovať inú dobu ponocovania, preto venujte pozornosť informácii výrobcu.

Krok 5 Tvarovanie chrániče

Pred zrkadlom si nasaďte chránič zubov na hornú čeľusť a jemne jej pritisknete k zubom, aby vám čo najlepšie sedel. Potom zatvorte ústa, zakusnite sa do chrániča zubov a držte ho v tejto polohe asi 30 sekúnd. Mezitým si môžete chránič zubov jemne pritlačiť jazykom, aby ste lepšie priľnul k zubom dolné čelisti.

Krok 6 Chladenie chrániča

Po vytvarovaní chrániče je napríklad jej schladiť, aby sa zafixoval tvar. Toho sa dá dosiahnuť ponorením do studenej vody za niekoľko sekúnd alebo podržaním pod tečúcou studenou vodou.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ