Domov Zdravie, krása a životný štýl Chloroquine ako liek proti koronavírusu? Je to možné

Chloroquine ako liek proti koronavírusu? Je to možné

podľa Viktor Fiala

Čo je to chloroquine a prečo sa zdá byť sľubným pre vedeckú komunitu? Tento liek existuje už od 40-tych rokoch 20. storočia a je známy tým, že je všeobecne bezpečný a dobre tolerovaný v malých a stredných dávkach, hoci vo vysokých dávkach môže byť toxický.

Používa sa viac než 70 rokov

Chloroquine sa používal na liečenie malárie a niektorých autoimunitných ochorení. Je všeobecne dostupný. Je dostupný v rámci kategórie predaj chemikálii, čo znamená, že by mohol byť škálovateľný a potenciálne dostupným liečivom.

Zatiaľ nie je nič potvrdené, no chloroquine je liek proti malárii používaný viac než 70 rokov s minimálnymi vedľajšími účinkami pri miernom užívaním. Malária je však spôsobená parazitom, nie vírusom.

Niektoré štúdie však preukázali, že chloroquine bol efektívny pri liečení vírusom, ktorý spôsobuje závažný akútny respiračný syndróm, ktorý má blízku ku ochoreniu koronavírus COVID-19. Je taktiež používaný pri štúdii vo výskumných laboratóriách po celom svete ako liečba, ktorá zjemňuje symptómy pre pacientov, ktorí boli diagnostikovaný s COVID-19.

Súčasné dáta sa zdajú byť sľubné. Skupina vedcov vo Francúzsku testuje menej toxickú deriváciu chloroquine, nazvanú hydroxychloroquine na niekoľkých pacientoch nakazených COVID-19. Prvé správy ukazujú, že liek môže skrátiť čas nakazenia pre ľudí s týmto vírusom. Vďaka týmto údajom niektorí experti tvrdia, že sa doňho oplatí investovať viac financií pre ďalší výskum.

Oficiálnym liekom ešte nie je

Stále sme však ďaleko od potvrdenej liečby pre COVID-19 a dôkazy pre chloroquine nie sú ešte presné. Zatiaľ nie sú žiadne údaje z náhodného klinického skúšania, ktoré sa považuje za štandard pri minimalizovaní predpojatosti testovania. Jedným z najväčších problémov je, že liečba nebola otestovaná naslepo.  Je tu ďalšia práca, ktorá si vyžaduje pochopenie, či liek znižuje čas, úmrtnosť a či vplýva na potrebu používať ventiláciu. Ďalšími neznámymi sú kedy, ako a komu má byť liek podávaný.

Aj napriek tomu si však niektorí experti myslia, že je dôvod pre optimizmus. Ak by to nestálo za to, predsa len by kvalifikovaní lekári z Číny, Francúzska, alebo Kórei neštudovali možné účinky tohto lieku. Na Slovensku je chloroquine možné zakúpiť v e-shope Alchimica, ktorý sa venuje distribúcii chemikálii kompletného sortimentu renomovaných svetových firiem.

 

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ