Domov Technika a internet Základné typy airsoftových zbraní

Základné typy airsoftových zbraní

podľa Viktor Fiala

Airsoft sa teší rastúcej popularite a každoročne si získava viac a viac fanúšikov. Mnohé internetové obchody, ako napríklad AFG.sk, ponúkajú široký sortiment airsoftových zbraní či airsoftové príslušenstvo. Vedeli ste však aké sú základné typy týchto zbraní a ako sa od seba líšia? V dnešnom článku sa budeme venovať práve tomu.

Čo je vlastne airsoft?

Ide o modernú hru v teréne, ktorá sa hrá za použitia airsoft zbraní, ktoré sú skoro nerozoznateľné od reálnych zbraní. Ako munícia slúžia malé plastové guľôčky. Táto hra, podľa mnohých aj šport, v sebe spája kondíciu, taktiku, presnosť a sústredenie. Práve airsoft zbrane sú kľúčom k víťazstvu. Existuje hneď niekoľko typov a každý má svoje špecifické využitie v závislosti od toho, v akom štádiu sa nachádzate.

Manuálne airsoftové zbrane

Každý začiatočník zrejme začínal s manuálnou airsoftkou. Sú akýmsi základom, ktorý je cenovo dostupný a nenáročný na údržbu. Ich podobnosť s reálnymi zbraňami býva zväčša nižšia, menší je aj dostrel (okolo 30 metrov, niekedy aj viac, avšak znižuje sa presnosť) a razancia strely.

Ak si kúpite manuálnu airsoftovú zbraň, je potrebné počítať s tým, že ju musíte pred každým výstrelom natiahnuť. Pri profesionálnejších eventoch tak môžete strácať, budete pomalší a to vás môže stať výsledok. Sú tak vhodné najmä pre začiatočníkov, skúsenejší borci ich používajú väčšinou len ako alternatívne zbrane

Ako vždy, aj pri tomto type sa kvalita odvíja od ceny a od výrobcu. Na trhu tak nájdete ako kvalitnejšie, tak aj menej kvalitnejšie krátke a dlhé manuálne airsoftové zbrane.

Plynové airsoftové zbrane

Plynové airsoft zbrane sú na rozdiel od tých manuálnych technicky zložitejšie. Základným poháňadlom je stlačený plyn, ktorý do zbrane dostanete cez ventil zásobníka. Tento typ môže byť blowbackový alebo neblowbackový. Blowbackové airsoftky ponúkajú spätný chod zbrane a automatické nabíjanie. V porovnaní s neblowbackovými sú teda drahšie, zážitok z boja je ale oveľa najautentickejší

Plynovky majú zvyčajný dostrel 60 až 100 metrov, sú silnejšie, presnejšie – a teda aj drahšie. Pokiaľ si však chcete airsoftový event vychutnať naplno, sú jednoznačnou voľbou. Kvalita sa opäť odvíja ako od ceny, tak aj od výrobcu alebo od toho, či ide o dlhú alebo krátku zbraň.

Elektrické airsoftové zbrane (AEG)

Zdrojom energie pre elektrické airsoftové zbrane je vstavaný akumulátor s elektromotorom. AEG zbrane sú zväčša útočné zbrane so zásobníkmi až do tisíc kusov munície, excelentnou kadenciou, razanciou. Skvelá je aj presnosť a dostrel. Pokiaľ si ešte vašu airsoft zbraň modifikujete, jej vlastnosti môžete postupom času zlepšovať.

Na trhu však okrem dlhých elektrických airsoftiek nájdete aj krátke AEG, ktoré postupne nahrádzajú zbrane plynové. Tento elektrický typ zbraní je taktiež jednoduchý na údržbu a pre väčšinu nadšencov airsoftu je aj cenovo dostupný. Ide teda o ideálny pomer kvality, ceny a zážitku z boja. Navyše sú dokonalou voľbou aj do nepriaznivých podmienok, ako sú napríklad nízke teploty, o ktorých sme hovorili aj v predchádzajúcom článku.

Na internetovom obchode AFG.sk vám experti poradia, ktorý typ zvoliť tak, aby ste si airsoft nielen vyskúšali, ale aj zamilovali. Okrem toho tam nájdete aj airsoftové príslušenstvo a všetko, čo budete pri svojej novej zábavke potrebovať.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ