Domov Zdravie, krása a životný štýl Chýba vám pohyb? Začnite behať.

Chýba vám pohyb? Začnite behať.

podľa Viktor Fiala

Behanie je úžasným spôsobom, ako sa začať cítiť lepšie, byť fit a s najväčšou pravdepodobnosťou počas toho spoznáte aj nových ľudí. Osvojenie si zvyku behať nemusí byť vôbec náročné. Stačí k tomu pohodlná obuv a chuť hýbať sa o čosi viac, ako doteraz. Všetko, samozrejme, vo vami zvolenom tempe. V tomto článku si povieme, ako s behaním začať, ako sa motivovať a nezísť  z cesty. Pripravení? Pusťme sa teda do toho.

Ak dodržíte všetky z uvedených rád, tak už čoskoro vaše telo zaplavia povestné bežecké endorfíny, vzrušenie z prípadného preteku a pocítite zvýšenie osobného sebavedomia. Neraz sa stáva, že človek, ktorý si obľúbi beh, neskôr pripojí aj vedľajšiu športovú aktivitu, napríklad basketbal alebo futbal, v ktorých je beh alfou a omegou. Je až tak dôležitý, že je základom úspechu nielen jednotlivca ale i celého tímu.

Cristiano Ronaldo, ktorý je považovaný za najlepšieho bežca spomedzi futbalistov, je známy tým, že si na svojej bežeckej kondícii dáva nesmierne záležať. Drina na tréningu, no i mimo neho, vplýva následne aj na jeho spoluhráčov, ktorý chcú nasledovať jeho príklad a postupne sa zlepší celý tím (Juventus Turín). Tím zložený z „namakaných“ bežcov je následne favoritom takmer každého jedného zápasu, keď dôjde na športové tipy. Beh ovplyvňuje skutočne veľa a preto sa mu treba venovať, ak chcete začať športovať. Takisto nie je na škodu mať pred očami nejaký ten bežecký vzor, ktorý vás bude poháňať.

Možno to na prvý pohľad bude vyzerať mierne unáhlene, no začneme výberom konkrétneho amatérskeho preteku, ktorých sa na Slovensku koná hneď niekoľko mesačne. Každé väčšie mesto usporadúva behy – mestské, nočné, behy rôznych organizácií a združení alebo sa prostredníctvom takejto akcie snažia zvýšiť povedomie o chorobách alebo znevýhodnených občanoch našej krajiny.

Na výber ich je skutočne neúrekom, preto vám odporúčam túto stránku, ktorá je akousi mekkou všetkých bežeckých nadšencov. Nájdite si ten svoj, zaregistrujte sa, zaplaťte štartovné (v prípade, že je spoplatnený) a zvýraznite si ho vo vašom kalendári. Takto ho budete mať neustále na očiach a o prvotnú motiváciu máte postarané. Ak s behom len začínate, doprajte si nejaký ten čas na prípravu a vyberte si beh, ktorý zvládnete – na úvod bude bohato stačiť trať do piatich kilometrov.

Keď máte vytýčený cieľ, môžete sa pustiť do tréningu. Isto ste už počuli o rôznych formách behu – niekto beží štýlom, že dopadá najprv na päty, iní sa snažia dopadať na prednú časť chodidla alebo prsty. Zistite, do ktorej skupiny patríte vy a pusťte sa do toho. Nezáleží na tom, akú techniku si zvolíte.

Podstatné je, aby ste sa pri tom cítili dobre a pohodlne. Čím viac budete mať odbehané, tým prirodzenejšie sa budete cítiť a zákonite sa začnete zlepšovať nielen v technike, ale aj v dosiahnutých časoch.

Ďalším bodom prípravy, ktorý by ste nemali vynechať, je stiahnutie bežeckej aplikácie do vášho smartfónu. Na trhu ich je hneď niekoľko, a to pre oba najpoužívanejšie operačné systémy smartfónov. Skúsiť môžete napríklad úžasne interaktívne Endomondo alebo Nike Run Club. Tieto aplikácie sú skutočne vyšperkované do posledného detailu.

Uvidíte nielen mapu trasy, ktorou ste bežali, ale aj časy, najpomalšie a najrýchlejšie úseky, prevýšenia a dokonca môžete plniť aj rôzne výzvy a získavať ocenenia. Časom si môžete porovnať svoje úvodné časy s tými, ktoré dosahujete o pár mesiacov, na čo je naozaj príjemný pohľad. Bežecká appka je výborným nástrojom motivácie a určite by vo vašej výbave nemala chýbať.

V neposlednom rade si treba zvoliť tréningový plán, ktorý môže, z úvodu, pokojne vyzerať aj takto –tri behy týždenne. Nemusíte si vymýšľať nesmierne komplikovaný plán, ktorý vás bude skôr odrádzať, ako motivovať. Ani futbalisti, ktorý sa chcú zlepšiť v behu, byť rýchlejší alebo nabrať kondíciu, nezačínajú s premrštenými tréningovými plánmi a idú do tohto projektu postupne. Hráči, ako Cristiano Ronaldo sú samozrejme na inej úrovni, ale kto povedal, že sa k nim nemôžete aspoň priblížiť. Váš bežecký úspech môže časom vyvolať druhú vlnu motivácie, kedy si poviete, že chcete skúsiť šport, v ktorom vaše bežecké skúsenosti naplno využijete. Možností je neúrekom. Je to len a len na vás.

zdroj: Pixabay

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ