Domov Dom, byt a záhrada Chystáte sa zariadiť spálňu? Vsaďte na rustikálny štýl

Chystáte sa zariadiť spálňu? Vsaďte na rustikálny štýl

Chystáte sa zariadiť spálňu? Vsaďte na rustikálny štýl

podľa Viktor Fiala
Chystáte sa zariadiť spálňu? Vsaďte na rustikálny štýl

Ak vás omrzel strohý moderný štýl vašej spálne a chystáte sa ju nanovo zariadiť, vyskúšajte rustikálny štýl. Rustikálny štýl hlása návrat k minulosti a tradičnému dizajnu nábytku či doplnkov. Neobávajte sa, že by vaša spálňa v rustikálnom štýle vyzerala zastaralo alebo príliš vidiecky. Rustikálny štýl je úplne o niečom inom ako o retro zariadení. Vsaďte na tento štýl a uvidíte sami, že výsledok bude stáť za to.

Hlavné znaky rustikálneho štýlu

Ešte pred tým, ako sa pustíte do zariaďovania spálne v rustikálnom štýle, ozrejmite si jeho hlavné znaky. Dominantným prvkom vašej novej spálne bude červené drevo. Nemusí ísť ihneď o drahé druhy dreva ako santal alebo palisander. Ak je váš rozpočet obmedzený, vyberte si police a regály či skrine z lacnejšieho dreva s lakovanou povrchovou úpravou, ktorá dokáže byť dokonalou imitáciou. Dbajte na to, aby nebolo všetko v miestnosti striktne drevené. Drevo skombinujte s kameňom. Dôležité je, aby ladili aj doplnky – vankúše, závesy či koberce. Sústreďte sa na prírodné farby ako hnedá, béžová, zelená alebo káro. Steny by mali byť vymaľované na bielo alebo do krémového odtieňa. Pre odvážnejších je skvelým tipom obloženie stien kameňom alebo tehlami.

Spálňa v rustikálnom štýle

Dominantná posteľ

Pamätáte si, že vaša matka vravievala, ako si ustelieš, tak budeš spať? Posteľ je v spálni najdôležitejším kúskom nábytku. Do spálne ladenej v rustikálnom štýle si kúpte posteľ s dreveným rámom a čalúneným čelom. Posteľ by mala stáť na nožičkách a skvelé bude, ak sa vám podarí zohnať posteľ s vyrezanými ornamentmi. Nezabudnite na nočné stolčeky s kovovými úchytkami a lampičky s textilným cylindrom. Pred posteľ umiestnite truhlicu na periny. Truhlice a taburety vytvoria dokonalé rustikálne vyžarovanie.

Šatníková skriňa

Do spálne v rustikálnom štýle sa nehodia vstavané skrine. Rustikálny štýl dosiahnete vďaka robustnej skrini so zrkadlami. Opäť sa snažte nájsť skriňu na nožičkách s vyrezávanými ornamentmi alebo minimálne s vrúbkovaním . K voľným stenám pokojne umiestnite komody z rovnakej nábytkovej série. Komody poslúžia ako náhrada políc, môžete na ne umiestniť dekoračné predmety.

Malé detaily

Rustikálny štýl sa vyznačuje tiež veľkým množstvom dekorácií s prírodnými motívmi. Najčastejšie ide o vázy vyzdobené ornamentmi v tvare kvetov. Na posteľ položte vyšívané ozdobné vankúše s motívmi divokých zvierat. Do rohu miestnosti položte prútený kôš, ktorý dobre poslúži na odkladanie prikrývok. Dekoráciou môže byť dokonca stena. Stačí, aby ste farby nahradili tehlami alebo úpravou povrchu s imitáciou jemne popukaných stien. V spálni by vám nemali chýbať ani koberce a behúne z kožušiny. Svietenie vyriešte lustrom z fúkaného skla kombinovaného s kovom.

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ