Vyhliadli ste si nádherný pozemok, na ktorý by ste si chceli vziať hypotéku? A dá sa to vôbec? Samozrejme, že áno! Na trhu totiž existuje široká škála úverových produktov, vrátane financovania kúpy pozemku. Veľký vplyv má však skutočnosť, o aký typ pozemku sa vôbec jedná, prípadne aký je pomer medzi kúpnou a tržnou cenou. Čo by ste teda mali vedieť pred tým, ako si vezmete hypotéku na pozemok?
Hypotéku si nemôžete vziať na akýkoľvek typ pozemku!
Podľa zákona rozlišujeme niekoľko pozemkov – orná pôda, ovocný sad, záhrada, vinica, zastavaná plocha alebo stavebný pozemok. Pokiaľ však chcete pozemok založiť, je to možné len v prípade, ak pôjde o stavebný pozemok! Bohužiaľ, na iný druh pozemku vám banka úver neposkytne, na čo netreba zabúdať. Hypotekárny špecialista taktiež odporúča vybaviť si hypotéku na pozemok v takej banke, ktorá vám neskôr poskytne hypotéku na stavbu domu, keďže zrovna pri hypotéke na stavbu domu je nutné založiť pozemok, na ktorom sa bude stavať.
Pozemok ako výhodná investícia?
Stavebný pozemok však nemusí primárne slúžiť k výstavbe, ako si spočiatku mnohí myslia. Rada ľudí vidí vo vlastníctve kusov pôdy investíciu do budúcna. Vedeli ste, že podľa viacerých štúdií ľudia najviac investujú do bytov, no na druhom mieste skončili práve pozemky, ktoré sa ukazujú ako dlhodobo najvýhodnejšie? Hodnota stavebných parciel totiž z roka na rok rastie, a práve preto je úver na pozemok aktuálnou témou, ktorou sa zaoberajú mnohí investori.
Porovnajte si jednotlivé hypotéky!
Porovnanie hypoték je prvým kľúčovým a zásadným bodom, ktorý vedie k uzatvoreniu výhodnej zmluvy medzi klientom a bankou! Nechajte si aj vy poradiť od skúseného špecialistu s dlhoročnou praxou a zistite, ktorá banka bude spĺňať vaše špecifické požiadavky a plány, aké dokumenty budete k uzatvoreniu úveru potrebovať či na čo by ste si mali dať pozor. Okrem toho máte istotu, že nastavenie úveru na budúcu stavbu spoločne s úverom na pozemok budú vzájomne nadväzovať, keďže aj tento fakt je nesmierne dôležitý!