Domov Dom, byt a záhrada Údržba drevených okien pred zimnou sezónou

Údržba drevených okien pred zimnou sezónou

podľa spravca

Tipy a rady ako mať „zdravé drevené okná“ aj v zime:

Umývanie okien

Drevené okná sú krásne a obľúbené. Ako ich však správne udržiavať? Množstvo ľudí si myslí, že okná stačí do leskla vyčistiť. Avšak špecialisti a výrobcovia okien Vám poradia umývať okná pár krát do roka, s tým, že by ste nikdy nemali používajte agresívne chemické prípravky. Najlepšia je handra s vlažnou vodou a klasickým saponátom alebo prípravkom určeným presne na Váš typ okien.

Vonkajšie a vnútorné vplyvy na okná počas zimného obdobia

Obdobie zimy je veľmi ťažkou skúškou pre Vaše okná.  Ako všetci dobre vieme, rozdiely medzi vonkajšou a vnútornou teplotou vzduchu sú markantné. Okná sú ale navrhované tak, aby vydržali mrazy, dážď a iné nepriaznivé vonkajšie podmienky. Z tohto dôvodu sú drevené eurookná vyrábané z kvalitného eurohranolu, ktorý je lepený z lamiel rôznych typov dreva. Typ dreva si môžete vybrať podľa jeho vlastností a Vašich preferencií.

Nehovorme však len o vonkajších vplyvoch. Netreba zabúdať, že na drevené okná má veľký vplyv aj vnútorné prostredie. V prípade, že dochádza k uvoľňovaniu veľkého množstva vlhkosti, môžu sa Vaše drevené eurookná rosiť. Pri správnej starostlivosti sa dá predísť tomuto problému a zabezpečiť výborný stav okien na desiatky rokov. Veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o okná pred zimou ale aj počas nej, je správne vetranie, ktoré slúži ako prevencia pred vznikom nadmernej vlhkosti a plesní. Vetrať odporúčame nárazovo a intenzívne. To znamená, úplne otvoriť okná minimálne 3 x do dňa aspoň na 5 minút. Ráno odporúčame vetrať dlhšie cca 10-15 minút v celom dome alebo byte. Vetrajte pri vypnutých radiátoroch. Vtedy dosiahnete najefektívnejší účinok.

Povrchová úprava okien

Neodmysliteľným faktom ale ostáva, že čím máte kvalitnejšie okná, tým je ich  starostlivosť menej náročná. Preto  treba dôkladne zvážiť typ Vašich okien a špecifikáciu typu eurookien, akou je jeho kovanie, tesnenie ale aj množstvo iných parametrov a potrebných vlastností.

Článok pre vás napísali špecialisti na okná z www.cedera-okna-sk.

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ