Domov Technika a internet Hĺbka dezénu je dôležitejšia, ako si myslíte

Hĺbka dezénu je dôležitejšia, ako si myslíte

podľa spravca

Dobré pneumatiky sú základom každého jedného vozidla. Závisí od nich nielen vaša jazda, ale aj to, či sa bezpečne dostanete tam, kam potrebujete. Hĺbku dezénu niektorí ľudia kontrolujú pravidelne, no iní tomu až takú pozornosť nevenujú. Je pravda, že pneumatiky sa nezničia zo dňa na deň, no aspoň pred sezónou by si ich mal každý jeden vodič skontrolovať. Špeciálnu pozornosť potrebujú zimné pneumatiky, ktoré rozhodujú o tom, ako  sa vám na zasneženej a zamrznutej vozovke bude jazdiť. Ak nemajú vaše zimné gumy hĺbku dezénu aspoň 3 mm, môžete ich rovno vyhodiť.

Pri 3 mm sa totiž budú na ceste správať ako sánky a ovládať ich bude viac než problém. Treba povedať, že ak sa chcete cítiť na ceste bezpečne, nemali by ste jazdiť s dezénom menším ako 4 mm. Aby ste si dezén dokázali dobre odmerať, musíte ho merať na ploche pneumatiky, ktorá prichádza do styku s vozovkou. Hĺbka sa môže na okrajoch pneumatiky odlišovať a to napríklad z častého prejazdu zákrutami, no predpísanú hĺbku dezénu musíte mať na mieste, ktoré sa dotýka vozovky v čase, keď ide vozidlo rovno.

To, či sú pneumatiky stále v dobrej kondícii môžete zistiť aj vďaka signálom ako napríklad iná farba, praskliny, podivné zvuky, ale aj zlé manévrovanie s autom. Všetky tieto signály vás upozornia, že s pneumatikami niečo nie je v poriadku a treba im venovať pozornosť. Ak niečo z týchto veci spozorujete, treba zvážiť výmenu starých pneumatík za nové. Výber často nie je jednoduchý a to z dôvodu rôznych kritérií a veľkej ponuky na trhu. Ak sa chystáte nové pneumatiky kupovať, v prvom rade sa treba riadiť parametrami auta a tým, aké pneumatiky potrebujete.

V neposlednom rade si však treba všímať aj cenu a značku, no tá nie vždy musí byť zárukou kvality. Je známe, že aj tie najlacnejšie pneumatiky môžu mať tie najlepšie jazdné vlastnosti, ktoré vás na ceste nikdy nesklamú. Ak si chcete byť istý, že si vyberiete tie najlepšie pneumatiky, no v ich kvalite sa nevyznáte, máme jednoduché riešenie. Pozrite si testy pneumatík, ktoré každý rok robí renomovaná inštitúcia ADAC a uznávané motoristické časopisy a magazíny. Vďaka nim sa dozviete, ktoré pneumatiky spĺňajú tie najlepšie kritériá a môžete sa na ne spoľahnúť. Ich testovanie je založené na hodnotení jednotlivých kategórií, ktoré sú zamerané na jazdné vlastnosti na rôznych druhoch povrchov, testuje sa tak isto hlučnosť, vplyv na spotrebu paliva a miera opotrebovania pri prevádzke. Ak chcete nájsť to najlepšie riešenie za najlepšiu cenu, aktuálny test si nezabudnite pozrieť.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ