Domov Dom, byt a záhrada Je dôvod mať strach o vašu elektroniku počas silnej búrky?

Je dôvod mať strach o vašu elektroniku počas silnej búrky?

podľa Viktor Fiala
Je dôvod mať strach o vašu elektroniku počas silnej búrky?

Či už vás búrka zastihne doma alebo von, niektorým činnostiam sa počas búrky oplatí vyhnúť. Interiér je počas búrky považovaný za najodolnejšie útočisko. Či už ste doma alebo v práci, je veľmi nepravdepodobné, že by bola vaša bezpečnosť v ohrození. Platí to isté, ale pre vaše elektrické zariadenia? Je to možné, že váš počítač, televízor, alebo elektrické bicykle budú vyskratované na zahodenie po silnom blesku?

Aké nebezpečenstvá môžu hroziť našej elektronike a máme vôbec dôvod na obavy?

Skutočná sila blesku

Na Zemi neustále prebieha 2 000 až 5 000 búrok. Za jedinú sekundu na zemský povrch udrie 30 až 100 bleskov. Blesky produkujú obrovské množstvo elektrickej energie. Toto množstvo sa vyznačuje napätím až niekoľko kilovoltov a frekvenciou okolo milión hertzov. Prúdové hodnoty dosahujú extrémne čísla. Polovica bleskov presahuje hodnoty ako 33 000 ampérov a päť percent prípadov môže presahovať extrémnu hranicu 66 000 ampérov. Pre človeka môže mať trvalé následky zásah elektrickým prúdom o veľkosti 0,1 ampérov (nie však smrteľné). Niet teda pochýb o tom, že energia nahromadená v blesku je mimoriadne obrovská.

Prevencia

Pravdepodobnosť zásahu do domu alebo bytovky je síce nízka, ale vaše elektrické zariadenia ohrozujú aj údery do okolitých vedení. Elektrický prúd si vždy bude hľadať najkratšiu cestu k zemi, a na to nám slúži bleskozvod. Bleskozvod je schopný ochrániť dom po údere bleskom a následným požiarom, či nárazovým prúdom, ktorý by sa tak mohol dostať do všetkých zásuviek v objekte. Počas silnej búrky s množstvom bleskov napätie v našich zásuvkách kolíše. Vnútorné obvody citlivých prístrojov môžu byť preto ohrozené.

Nie len transformátory podstupujú riziku, ale aj televízory, či počítače, preto by sa ochrana pred prepätím a nadprúdom nemala podceňovať. Prúdový chránič by mal vašu elektroniku ochrániť počas búrky. Odpojí spotrebič po tom, ako začne detegovať prepätie či nadprúd. Keď je búrka ale príliš silná a blesky sa vyskytujú veľmi často, nedá sa vylúčiť, že táto ochrana odíde spolu s nejakým spotrebičom, alebo jednoducho nestihne odpojiť spotrebič od prívodu elektrickej energie. Nehovoriac o priamom zásahu, vtedy nemá ochrana šancu.

Blesk vaše zariadenia môže poškodiť aj nepriamo, napríklad keď udrie do nadzemného vedenia, ktoré napája váš dom či panelák. Najlepšie pre vašu elektroniku spravíte, ak počas búrky nebude zapojené do elektrickej siete žiadne zariadenie. Predídete tak spravidla veľmi drahým opravám.

Zapnutá elektronika

Ak sa so zapnutým telefónom, alebo notebookom nachádzate doma, nehrozí vám žiadne riziko. Prípad sa však mení, ak telefón, či notebook nabíjate, alebo máte jednoducho napájaný zo siete. V tom momente platí to, čo pri ostatných elektrických zariadeniach. Zvýšene napätie, či prúd môže jemné obvody v týchto zariadeniach vážne ohroziť. Smartfóny, tablety, notebooky a ďalšie zariadenia, napájané batériou je bezpečné používať.

Ak sa ale bojíte o vaše elektronické vybavenie, mali by ste zo siete spolu s notebookom odpojiť aj váš Wi-Fi router, ktorý disponuje veľmi citlivými obvodmi. Čo sa týka telefonovania, určite sa to nemusí vyplatiť. Vnútri budovy ste v bezpečí, avšak vonku je to už o niečom inom. Kovové súčasti vnútri vášho telefónu sú vodivé a priťahujú blesky. Nebolo odborne dokázané, či zapnutý telefón, alebo rádiový prijímač je tiež schopný priťahovať blesky. Takéto zariadenia by ste však mali na vyvýšených miestach počas hromobitia vypínať.

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ