Domov Nakupovanie, oblečenie, móda Kupujeme turistickú obuv. Čo si všímať ako prvé?

Kupujeme turistickú obuv. Čo si všímať ako prvé?

podľa Viktor Fiala
Kupujeme turistickú obuv. Čo si všímať ako prvé?

Turistická obuv sa vám zíde nielen počas túr v horách. Ľahšie modely vyrobené z textilných materiálov sú univerzálne a okrem hôr sa dajú nosiť na prechádzky po meste i počas bežných činností. Na turistickej obuvi oceníte to, že vás v nej nikdy nebudú bolieť nohy, trpieť nebudú vaše kĺby a ani členky. Pred kupovaním turistickej obuvi by ste mali poznať základné parametre, podľa ktorých dokážete správnu obuv vybrať.

Z akého materiálu sa vyrába turistická obuv

Začnime od hornej časti topánky. Turistická obuv sa vyrába hlavne z kože, ale do menej náročného terénu vám bude stačiť topánka vyrobená zo syntetickej textílie. Textilné turistické topánky sa vyznačujú hlavne nižšou váhou, čo ocenia napríklad dámy. Dámska turistická obuv je okrem toho aj farebne prispôsobená vkusu žien. Pozor však na to, že textilné materiály sú náchylné na pretrhnutie. Ak stúpnete na ostrejší kameň alebo na vetvičku, topánky sa môžu prederaviť. Strednou cestou sú topánky vyrobené z kombinovaných materiálov – na exponovaných miestach je všitá koža. Pre skúsených turistov, ktorí sa často pohybujú mimo turistických trás, sú určené kožené topánky. Nech už sa rozhodnete pre textil, alebo dáte prednosť koži, vždy si overte či obuv disponuje membránou. Vďaka membráne do vnútra topánky neprenikne vlhkosť.

Aký strih turistickej obuvi potrebujete

Okrem materiálu je dôležité i to, ako je topánka strihaná. Turistické topánky nižšieho strihu vám nebudú stačiť pri výstupoch a nohy sa v nich počas dlhšieho kráčania unavia. Nízky strih zvoľte na prechádzky, menej náročné túry a výlety do lesa. Obuv po členky poskytuje chodidlu a nohe lepšiu oporu, a preto si ju môžete obuť na dlhšie výstupy. Ak sa chystáte do terénu, ktorý je veľmi strmý, máte radi niekoľkodňové túry a v batohu nosíte ťažký náklad, tak si musíte kúpiť turistickú obuv nad členky. Tento strih zaručí, že sa členok nevyvrtne a ani po hodinách chodenia nepocítite únavu nôh.

Pozor na podošvu turistickej obuvi

Posledné, čo si na obuvi pre turistov všimnite, je podošva. Podošva turistických topánok je odolná, aby vydržala ostré hrany skál a zároveň je vyrobená z materiálov, ktoré tlmia nárazy. Nutné je tiež to, aby mala protišmykovú úpravu. Platí pravidlo, že čím náročnejší terén, tým by mala byť podošva viac tvrdá.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ