Domov Dom, byt a záhrada Málo miesta v kuchyni? Nájsť a vytvoriť si nový priestor je jednoduché!

Málo miesta v kuchyni? Nájsť a vytvoriť si nový priestor je jednoduché!

podľa Viktor Fiala
Málo miesta v kuchyni? Nájsť a vytvoriť si nový priestor je jednoduché!

Tiež máte pocit, že máte viac riadu ako miesta v kuchyni? Nie ste v tom sami. Malá kuchyňa, veľká kuchyňa, je to jedno… O cenné centimetre na kuchynskej linke bojujú snáď všetci.

Keď kuchynská linka začne pretekať riadom a všemožnými pomôckami na varenie, je treba vymyslieť, ako problém vyriešiť. Možností je viac – my pre vás máme 5 tipov, vďaka ktorým by ste mohli nejaké to miesto naviac vykúzliť vo svojej kuchyni aj vy.

Pridajte ďalší pracovný priestor!

Ak máte naozaj málo miesta na pracovnej doske, skúste ho trochu pridať. Ak to priestor umožňuje, môžete kuchynskú linku napríklad rozšíriť do tvaru písmena L – v hobby markete si stačí si nechať odrezať kus pracovnej dosky a dve nohy v požadovanej výške a šikovný muž určite vyrieši nábytok na mieru!

Ak je vaša kuchyňa malá a musí sa do nej zároveň vojsť aj jedálenský stôl pre dvoch, môžete namiesto neho do kuchyne umiestniť vhodný kuchynský ostrovček, do ktorého zároveň schováte ďalší kuchynský riad a náradie. Aby sa vám u neho dobre pracovalo aj jedlo, mal by byť vyšší – sedieť u neho potom môžete na barových stoličkách.

Pracovné alebo odkladacie miesto ale dokáže pridať aj vhodne umiestnený príborník alebo vysoký úzky odkladací stolík, ktorý by ste inokedy videli skôr trebárs v predsieni alebo odložený k robotická kosačka. Pomôže vám ale aj obyčajná doštička posadená na dreze či sporáku.

Ukladajte vertikálne!

Všetko čo môžete ukladajte vertikálne, uvoľní sa vám miesto v zásuvkách aj na policiach v kuchynskej linke. Využite všetky voľné plochy steny, ktoré sú dostupné, a pripevnite na ne závesné systémy. Nože podrží magnetická lišta, naberačky, obracačky a ďalšie náčinie, ktoré je dobré mať vždy po ruke, zase zaveste na háčiky na tyči, ktorú privŕtate do steny nad pracovnú dosku alebo na spodnú časť horných skriniek.

Nešetrite ani poličkami. Aj keby mali byť široké len pár centrimetrov, miesto vám ušetria. Môžete na ne umiestniť napríklad koreničky, lopáriky, čaje a kávu a podobne.

Len to, čo potrebujete!

Najčastejším problémom v kuchyniach sú preplnené skrinky. Vážne ale všetok ten riad a náradie používate? Koľkokrát za rok vytiahnete lievanečník, pizza pec, či zapekaciu misu s vekom? Ako často používate odstreďovač na šalát a strúhadlo na hranolky? Keď to všetko pretriedite, určite budete mať zrazu dosť miesta navyše.

Dózy a sklenice

Skladovanie vo vzduchotesných sklenených či priehľadných plastových dózach nielenže potravinám zaručí dlhšiu trvanlivosť, ale budete v nich mať aj lepší prehľad. Navyše ich môžete skladať na seba, na rozdiel od rozrobených vrecúšok s múkou, ryžou alebo šošovicou, takže miesto vám ušetria tiež.

Otvorené police

Kuchyňa s otvorenými vrchnými policami sa momentálne teší veľkej obľube – do malých priestorov sú totiž ideálne. Nezaberú toľko miesta a opticky s nimi kuchyňa pôsobí ďaleko vzdušnejšie. A možno trochu paradoxne sa na ne vojde viac riadu. Všimnite si napríklad, koľko miesta zostáva vo vašej kuchynskej skrinke nad šálkami alebo taniermi. Police si môžete na stenu privŕtať bližšie k sebe, kľudne až do stropu a nemusíte končiť s rohom steny, naopak – police do L alebo U si obľúbite. Ak trváte ale na uzavretej hornej skrinke, možno sa jedna dlhá polica zmestí ešte nad ňu

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ