Domov Zdravie, krása a životný štýl Čo si predstavujete pod pojmom nafukovací motorový čln?

Čo si predstavujete pod pojmom nafukovací motorový čln?

podľa Viktor Fiala
Čo si predstavujete pod pojmom nafukovací motorový čln?

Musím sa priznať, že ja osobne som si pod pojmom nafukovací čln vždy predstavovala hračku pre deti alebo o niečo väčší čln s pádlami. Túto predstavu narušil môj partner, ktorý prišiel domov s tým, že kúpil nafukovací motorový čln. Chytila som sa za hlavu. Čo budeme s člnom robiť? Jeho radosť v očiach ma umlčala, a keď som po prvý raz čln uvidela v plnej kráse, tak som pochopila, že celú našu rodinu čaká dokonalé leto.

Ako si užívať komfort na vodnej hladine počas celého leta

Nafukovacie člny s motorom síce nie sú tak veľké ako jachty na predaj, ale pokojne sa na nich dá stráviť i celý deň. Všetko závisí od toho, koľko ste ochotní do člna investovať. Na rovinu vám poviem, že ten náš čln nepatrí medzi najlacnejšie. Už teraz však viem, že v lete v Chorvátsku budem tráviť viac času na morskej hladine ako v prenajatej vilke. Do nášho člna sa vojde kompletná štvorčlenná rodina. Čln je krytý strieškou a disponuje rampou na opaľovanie. Vo vnútri kapitánskeho sedadla je skrytá mini kuchynka, takže deťom ľahko pripravím malé občerstvenie. Deti sa samozrejme najviac tešia z toho, že sa k člnu dajú pripevniť vodné lyže. Ja síce z adrenalínu nie som nadšená, ale viac dôverujem manželovi ako nejakému predavačovi vodných atrakcií. Skvelé je, že všetky zážitky môžem dokumentovať od rána do večera. Mobilný telefón jednoducho dobijem pomocou 12 V zásuvky. Mňa osobne okrem všetkej už spomínanej výbavy prekvapil obrovský chladiaci priestor a vskutku špičkový audio systém. Mám podozrenie, že obe časti vybavenia najviac ocení manžel, keď pôjde s kamarátmi na rybačku. Veď vychladené pivko a k tomu dobrá muzika k rybárčeniu patria.

Čo potrebujete na riadenie nafukovacieho motorového člna?

S nafukovacím motorovým člnom je to podobné ako keď si vyberiete lode na predaj. Na ich kormidlovanie budete potrebovať niečo ako vodičský preukaz na lode. Toto pravidlo platí pre všetky člny a lode s motorom silnejším ako 4 kW. Výnimku tvorí plavba po mori, kedy je možné silnejšie plavidlá ovládať len po absolvovaní kapitánskeho kurzu. Na všetkých sladkovodných tokoch, aj mimo Slovenska, vám postačí kurz vodca malého plavidla. Nejde o finančne a ani časovo náročný kurz. Na jeho absolvovanie si vyhraďte jeden víkend. Kurz sa vám iste zíde, pretože počas jeho konania sa naučíte lode nielen ovládať, ale tiež všetko potrebné o ich údržbe i základných opravách, o prvej pomoci a zvládaní rizikových situácií na vodných plochách.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ