Domov Technika a internet Snehové reťaze od A po Z

Snehové reťaze od A po Z

podľa Viktor Fiala
Snehové reťaze od A po Z

Každý motorista sa stretol so situáciou, kedy pocítil, že jeho zimné pneumatiky melú z posledného a ledva sa im podarí vyšplhať do zasneženého kopca. V tomto momente by iste privítali, aby v kufri ich vozidla ležali snehové reťaze. Ak sa nechcete zaradiť medzi zúfalých šoférov zapadnutých vedľa cesty, tak si snehové reťaze kúpte. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať. Prinášame vám informácie o reťaziach od A po Z.

Kedy sa snehové reťaze musia použiť

Zákon prikazuje snehové reťaze nasadiť minimálne na hnaciu nápravu na miestach, ktoré sú vyznačené dopravnou značkou Použiť protisklzové reťaze. Túto povinnosť počas jazdy po snehu a ľade majú všetky vozidlá. Znamená to, že reťaze na SUV 4×4 sú rovnako povinné ako reťaze na dodávky.

Kedy sa snehové reťaze môžu použiť

Reťaze smiete používať aj na iných ako označených úsekoch ciest. Je len na vašom uvážení, ako zhodnotíte situáciu. Niektorí šoféri používajú reťaze na zaviatych cestách mimo mesta, pri zapadnutí do snehu na parkovisku alebo pri prejazde lesom, ktorý je veľmi zabahnený.

Ktoré snehové reťaze kúpiť

Počas kúpy snehových reťazí sa riaďte vašimi potrebami. Znamená to, že ak jazdíte do hôr častejšie, kúpte si pevnejšie snehové reťaze, ktoré vám vydržia viac ako jednu sezónu. Pre aktívnych šoférov sú určené kovové snehové reťaze. Pri veľmi častej frekvencii jazdy v extrémnych podmienkach vám odporúčame používať kovové reťaze so šikmou stopou. Pre prípad príhody vám budú stačiť textilné snehové reťaze, ktoré nie sú drahé a priľnavosť pneumatík na klzkom povrchu zvýšia rovnako ako kovové.

Ako si poradiť s nasádzaním reťazí

Prvé nasádzanie snehových reťazí vám pôjde pomalšie, a preto si celú procedúru vyskúšajte v garáži. K snehovým reťaziam je dodaný vždy aj návod, podľa ktorého inštaláciu zvládnete. Pre technicky menej zdatných šoférov sú určené reťaze so systémom samoupínania a už spomínané textilné reťaze.

Ako jazdiť so snehovými reťazami

So snehovými reťazami nesmiete jazdiť ako bez nich. Maximálna povolená rýchlosť je 50 km/h. Problémy by ste mohli mať pri prudkom brzdení alebo rýchlom rozjazde, a preto majte veľmi ľahkú nohu. Kovové reťaze môžu vplývať na fungovanie niektorých elektronických zariadení vo vozidle, ktoré odporúčame odpojiť. Po tom, ako zbadáte prvé náznaky asfaltu, snehové reťaze z pneumatík ihneď odinštalujte.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ