Domov Zdravie, krása a životný štýl Viete, čo sa deje s vašim telom pri podchladení?

Viete, čo sa deje s vašim telom pri podchladení?

Viete, čo sa deje s vašim telom pri podchladení?

podľa Viktor Fiala
Viete, čo sa deje s vašim telom pri podchladení?

Podchladenie ohrozuje hlavné malé deti a seniorov. Podchladeniu však môže podľahnúť aj dospelý človek. Stačí, aby ste zvolili počas vysokohorskej turistiky nevhodný terén, neobliekli sa adekvátne a môže prísť k najhoršiemu. Podchladenie nemusí byť navonok vidieť. Mierne zníženie telesnej teploty sa môže prejaviť po nejakom čase. Veľmi často je zníženie teploty spojené so skrytým ochorením. Viete, čo všetko spôsobuje podchladenie a ako vzniká?

Skontrolujte si občas telesnú teplotu a možno budete prekvapení

Dospelý človek má priemernú teplotu tela 36 stupňov Celzia. U bábätiek a seniorov môže táto teplota kolísať. Preto nepodliehajte panike hlavne u malých detí, keď im nameriate mierne zvýšenú teplotu alebo naopak nižšiu. Je nutné podotknúť, že teplotu musíte merať v pokojovom stave. Po fyzickej námahe by ste nenamerali presné hodnoty.

Ako sa prejavuje podchladenie pri rôznej telesnej teplote

Podchladenie sa odborne nazýva hypotermia. Telo sa pred týmto stavom snaží chrániť tak, že zúži cievy. Následne však dochádza k zhoršenému dýchaniu a srdce nie je dostatočne okysličené. Samozrejme, že bez kyslíka nastáva apatia, nemožnosť pohybu, strata schopnosti hovoriť, koža nadobúda modrú farbu. Opísané prejavy hypotermie nastávajú už pri znížení teploty o dva stupne. Ak vaša telesná teplota dosiahne menej ako 31 stupňov, triaška ustúpi, ale srdce postupne prestáva pracovať. Pod 28 stupňov stratíte vedomie, dostanete sa do kómy a menej ako 25 stupňov znamená smrť.

Podchladenie nemusí vzniknúť len v horách počas túry

Podchladenie je príčinou smrti mnohých turistov, ktorí podcenili svoje sily a počasie. Počasie sa dá sledovať rôznymi spôsobmi. Veľmi presné predpovede dostanete, keď investujete do meteostanice. Prístroje na sledovanie počasia môžu mať rôzne funkcie, ale domáca meteostanica s vonkajšími senzormi vám dokáže zmerať takmer všetko – teplotu, silu vetra, vlhkosť, rosný bod. Dôležité je, že meteostanica vás informuje o počasí na niekoľko dní vopred, čo znamená, že si viete naplánovať každý výlet. Možno to znie absurdne, ale podchladenie hrozí aj ľuďom s ťažkými popáleninami. Ich telo totiž stratí funkciu termoregulácie. Podobne sú na tom tiež ľudia s mozgovým krvácaním. Podchladeniu ľahšie podľahnú ľudia, ktorí sú extrémne unavení, pijú často alkohol alebo berú drogy. Mierne zníženie teploty tela je príznakom porúch štítnej žľazy, nadobličiek, anémie a iných ochorení. Preto je nevyhnutné navštíviť vášho lekára po nameraní zníženej telesnej teploty niekoľko dní po sebe.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ