Civilizačné choroby sú ochorenia, ktoré často súvisia s moderným spôsobom života v dnešnej dobe. Znečistené prostredie, nesprávna životospráva, nedostatok pohybu, stres. I keď nie všetky faktory môžeme ovplyvniť, existujú spôsoby, ako ovplyvniť vypuknutie niektorých z ochorení alebo im dokonca predísť.
Ktoré sú najčastejšie civilizačné ochorenia a ako proti nim účinne bojovať?
Civilizačné choroby
K rozvoju väčšiny civilizačných chorôb vedie neustále sa zvyšujúce tempo nášho života. Ide predovšetkým o choroby súvisiace so životným štýlom a nepriaznivými vplyvmi okolia. Pravdepodobne jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje vznik chorôb asi najviac, je stres. Civilizačným ochoreniam avšak napomáhajú aj rôzne závislosti (drogy, internet, médiá a moderná technológia) a rizikové pracoviská.
Medzi najčastejšie civilizačné choroby patria:
- artritída
- cukrovka
- choroby srdca
- obezita a nadváha
- rôzne typy rakoviny
- depresie, chronická únava
- neplodnosť
- poruchy imunity a metabolizmu
- alergie
- Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a mnoho ďalších
Rizikové faktory
Civilizačné choroby a civilizačné ochorenia môžu vážne ohrozovať duševné a telesné zdravie. Ako sme spomínali, nie vždy môžeme naše okolie ovplyvniť. Existujú však isté ovplyvniteľné faktory a okolnosti, ktoré máme vo svojich rukách a ich zmenou je možné docieliť zlepšenia alebo zhoršenia zdravotného stavu. Jedným z nich je určite strava a spôsob akým konzumujeme. Medzi nevhodné pokrmy patria: tučné, presolené, presladené a prepálené jedlá. Konzumovať by sa nemalo vo veľkých porciách, príliš často a rýchlo.
Nezdravý spôsob života ďalej predstavuje:
- nedostatok pohybovej aktivity
- fajčenie
- chronický stres
- nadmerná konzumácia alkoholu alebo drog
- nedostatok spánku a kvalitného odpočinku
Tip: Superpotravina maca peruánska – poznáte ju a jej účinky na zdravie a telo?
5 tipov, ako predchádzať chorobám a žiť zdravšie
Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť predchádzať chorobám a starať sa o seba tak, aby ste mohli žiť čo najlepšie a najzdravšie.
Tip 1. Zdravá strava
Zdravá strava je absolútne nevyhnutná pre vaše zdravie aj duševnú pohodu. Ako teda zmeniť stravovacie návyky?
- Jedzte viac zelenej zeleniny, čerstvého ovocia a potravín bohatých na vlákninu
- Obmedzte presolené, mastné a vyprážané jedlá
- Znížte veľkosť porcie a jedzte v pravidelných intervaloch
- Vylúčte alebo sa aspoň pokúsite obmedziť konzumáciu spracovaných potravín
- Nahraďte nezdravé občerstvenie zdravším
- Pite dostatok vody
Inšpirácia: Tipy ako na zdravú stravu.
Tip 2. Pohyb
V zdravom tele zdravý duch, ako sa hovorí. K zdravšiemu životnému štýlu neodmysliteľne patrí fyzická aktivita. Aby váš imunitný systém správne fungoval, vykonávajte pohybovú aktivitu aspoň 30 minút denne, 5x v týždni. Nemusíte sa ihneď začať potiť vo fitness centre. Začnite tam, kde vám to vyhovuje. Chôdza je skvelá forma cvičenia pre ľudí všetkých vekových kategórií. Pomáha vám nielen spaľovať kalórie, zlepšuje vašu vytrvalosť a uvoľňuje stres.
Okrem toho existuje mnoho ďalších spôsobov, pomocou ktorých môžete začleniť cvičenie do vašej každodennej rutiny:
- Choďte po schodoch namiesto výťahu
- Kráčajte z autobusovej zastávky k vám domov/do kancelárie
- Vezmite svojho alebo susedovho psa na prechádzku
- Venujte sa domácim prácam aspoň 30 minút denne
- Ak máte doma deti, zoberte ich na každodenné prechádzky do lesa alebo parku
Tip: Ako sa viac venovať športu, začať behať a vydržať?
Tip 3. Obmedzte alkohol, fajčenie a inú závislosť
Akákoľvek závislosť, či už ide o alkohol, nikotín alebo inú formu drog, môže vážne ohroziť vaše zdravie. Nadmerná konzumácia alkoholu a cigariet môže spôsobiť srdcové ochorenia, poškodenie krvných ciev, zvýšiť riziko rakoviny a zrážania krvi. Tým, že sa vzdáte týchto zdraviu škodlivých návykov, budete schopní udržať si váš zdravý životný štýl na uzde, omladíte si pleť a zlepšíte kvalitu pľúc.
Tip 4. Doprajte si pokojný spánok
Nie je žiadnym tajomstvom, že spánok je dôležitý nielen pre naše fyzické, ale aj duševne zdravie. Ak máte problémy so spánkom, skúste si zaviesť spánkový režim. Vhodná spánková rutina, ako napríklad chodenie do postele a vstávanie každý deň v rovnakom čase, vyhýbanie sa ťažkým jedlám a alkoholu pred spánok alebo obmedzenie času stráveného pred obrazovkou, vám môže pomôcť k lepšej kvalite spánku.
Na upokojenie pred spaním ďalej odporúčame:
- Počúvanie upokojujúcej hudby
- Meditáciu
- Zbaviť sa negatívnych myšlienok
- Čítanie knihy
- Šálku harmančekového čaju
Tip 5. Pracujte so stresom
O škodlivých účinkoch dlhodobého stresu ste určite už počuli. Je dobré identifikovať faktory, ktoré vás nadmerne stresujú. Nebudeme vám hovoriť, aby ste sa stresu vyhýbali, pretože stres je prirodzenou súčasťou života. Ale poradíme vám, aby ste sa naučili so stresom pracovať. Je dôležité stres vnímať ako niečo dobré. Je nespočetné množstvo pozitívnych účinkov stresu, a keď zmeníte vnímanie stresu, prispeje to k vášmu zdravšiemu životu.
A ak neviete, ako na to, môžete vyskúšať rôzne návody, mentorov, literatúru, alebo rozvojové kurzy.
Prospešné môže byť aj obmedzenie času stráveného na sociálnych sieťach. Starostlivo si vyberajte zdroje a informácie, ktoré chcete a budete čítať, zredukujte čas strávený pred obrazovkou a filtrujte si správy, ktoré sa k vám dostanú.
Socializácia naživo prospeje vašim vzťahom a vášmu zdraviu oveľa viac než komunikácia cez aplikácie.
Starostlivo sa o vaše telo starajte. Pravidelné zdravotné prehliadky vám môžu poskytnúť dôkladnú analýzu vášho aktuálneho zdravotného stavu. Okrem toho pomáhajú pri včasnej diagnostike a včasnej liečbe akéhokoľvek druhu ochorenia. Naplánujte si termín komplexnej zdravotnej prehliadky aspoň raz za pol roka.
Dominika Blchová, SEO služby a copywriting