Domov Nakupovanie, oblečenie, móda Pri kúpe turistických topánok si zistite vlastnosti materiálov

Pri kúpe turistických topánok si zistite vlastnosti materiálov

podľa Viktor Fiala
Pri kúpe turistických topánok si zistite vlastnosti materiálov

Investícia do kvalitných topánok určených na turistiku je značná, ale vyplatí sa vám. Chodiť do hôr v bežných topánkach je rizikom pre vaše zdravie. To si uvedomuje väčšina turistov, a preto si dávajú pri kúpe turistických topánok pozor na všetky ich parametre. My vám radíme, aby ste si všímali hlavne materiál topánky a jeho vlastnosti.

Viete, z akých vrstiev sa skladá turistická obuv?

Pánska i dámska turistická obuv sa skladá z viacerých vrstiev. Jedine vrstvením sa dá dosiahnuť, aby bola obuv pohodlná, odolná a pevná. So zemou vás spája podošva. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale je rovnako dôležitá ako vrchná časť topánky. Turistické trasy nevedú len po pôde. Môže ísť o kamenistý terén, ktorý je pre turistické topánky zaťažkávajúcou skúškou. Preto ide podošvu, ktorá je vyššia a skladá sa z vonkajšej vrstvy a vnútornej časti tzv. medzipodošvy. Podošva chráni chodidlo pred otrasmi a jej druhá časť dodáva nohám pohodlie. Vrchná časť topánky je zväčša zložená z dvoch vrstiev. Vonkajšia vrstva spevňuje celú topánku a vnútorná sa stará o odvetrávanie, odvádzanie vlhkosti a vodovzdornosť celej topánky.

Vsaďte na kvalitnú koženú useň a špeciálnu membránu

Najkvalitnejšia turistická obuv je vyrobená z kože. Koža je vysoko hodnotený materiál, ktorý vám vydrží roky a dobre odoláva všetkým druhom mechanického poškodenia. Kožená useň sa často nahrádza inými materiálmi z dôvodu vyššej ceny kože. Napriek vyššej cene naša rada znie, že ak máte možnosť a financie, tak vám odporúčame kúpiť topánky z pravej kože. Spracovaná koža je odolná a má tiež výborné absorpčné schopnosti. Okrem kože sa môžete stretnú s materiálmi ako semiš alebo velúr. Oba materiály majú menšiu schopnosť odolať vlhkosti, ale pri správnom ošetrovaní vám dobre poslúžia. Najlepšou náhradou za kožu je nubuk, ktorý sa v mnohých vlastnostiach približuje k pravej koži. Úplne ideálnou a neprekonateľnou kombináciou pre turistické topánky je koža a pod ňou membrána. Pod kožu všitá membrána Gore-Tex je spojením, za ktoré vám vaše chodidlá tisíckrát poďakujú. Membrána sa postará o vodovzdornosť, odolnosť voči vetru a odvedie z chodidla pot. Pozor na to, že o všetky druhy materiálov je nutné sa adekvátne starať. Impregnácia a čistenie by mali nasledovať po každom výlete do hôr.

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ