Domov Zdravie, krása a životný štýl Trojkolka – keď túžite na cestách vyniknúť

Trojkolka – keď túžite na cestách vyniknúť

podľa Viktor Fiala
Trojkolka – keď túžite na cestách vyniknúť

Vlastniť motorku nie je ničím výnimočným, a preto ak túžite na cestách zaujať a vyniknúť, musíte sa poobzerať po inom nadupanom stroji. Na výber máte štvorkolky, ktoré sú však počas jazdy na diaľniciach mierne ťažkopádne. Druhou  možnosťou sú trojkolky. Vďaka trojkolke sa nebudete nikdy nudiť a otočí sa za vami každý motorista.

Čo je to za stroj?

Štvorkolky na cestách rozozná aj úplný motoristický laik. Ich robustné telo a obrovské pneumatiky sa nedajú prehliadnuť. Štvorkolka je vozidlo, ktoré využijete na zábavu a úžitkové modely aj na prácu. Vidieť  štvorkolku môžete na cestách, diaľniciach, na poli, farme, vo vozovom parku údržby ciest a v rukách horskej služby. So štvorkolkou si skvele zajazdíte v lete i v zime, odveziete náklad alebo dokážete urobiť  čokoľvek na farbe a v okolí domu. Je teda jasné, že štvorkolky neustále získavajú na popularite a pribúdajú v garážach motoristických nadšencov. Oproti tomu trojkolka sa na našich cestách dá vidieť len veľmi sporadicky. Ničím nezvyčajným nie je otázka – čo je to za stroj? Čiastočná podoba s legendárnou značkou motoriek Harley Davidson môže v prvom momente zmiasť. Pri bližšom pohľade však zistíte, že trojkolka má oproti Harleyu niečo navyše – futuristický dizajn a bohatú ponuku moderných technológií.

Čo všetko tento stroj dokáže?

Veľa parametrov má trojkolka naozaj podobných s motorkou alebo štvorkolkou. Ak sa rozhodnete pre kúpu trojkolky, budete mať jednu výhodu oproti jazdeniu na motorke. Nemusíte opäť chodiť do autoškoly, aby ste získali vodičák na motorku. Na riadenie trojkolky vám stačí béčkový vodičský preukaz, čím získava trojkolka veľký bod k dobru. A sto bodov získa za všetky technológie, ktoré sa skrývajú v útrobách stroja. Trokolky už kedysi svoj boom zažili a mnohí na toto vozidlo zanevreli kvôli horšej ovládateľnosti. Dnes sa nemusíte o ovládanie absolútne obávať. Dve predné kolesá a jedno zadné dodávajú stroju stabilitu, takže si pri jazde na trojkolke môžete užívať tak ako pri jazde na štvorkolke. K tomu si prirátajte šesťstupňovú prevodovku, ktorou disponujú všetky novšie modely trojkoliek Can – Am, a je jasné, že trojkolka skončí aj vo vašej garáži. Nové modely majú oproti tým starým oveľa nižšiu spotrebu, prepracovaný brzdový systém či ABS. Perličkami bývajú napríklad vyhrievané rukoväte a sedadlo jazdca alebo vstavaná GPS. Stačí si len pozorne vybrať a ľutovať nebudete.

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ