Domov Technika a internet Aké je to briarové drevo?

Aké je to briarové drevo?

podľa spravca

Pri výrobe fajok sa najčastejšie používa briarové drevo, je to koreň. V rámci jeho technických vlastností najlepšie znáša teplo pri fajčení.

Briarové drevo má skvelé vlastnosti ako úžitkové tak estetické. Je odolné veľkému rozdielu teplôt, ktoré sa pri fajčení fajky vyskytujú na vnútornej strane tabakovej komory a vonkajšej strane, kde fajku drží ľudská dlaň. Z pohľadu výrobcu fajky a to či už sériového alebo individuálneho sa jedná o materiál, ktorý poskytuje vynikajúce vlastnosti pre tvorbu tvarov a dizajnu. Má krásnu kresbu s vtáčími perami a s vtáčími okami, pričom jednotlivé vlákna majú rovnaké vlastnosti. Drevo je dostatočne tvrdé a súčasne dobre opracovateľné.

Dnešné štandardné briar dosahuje doby rastu 15 – 30 rokov. Mladé briarové drevo nemá tak  prepracovanú kresbu ako briar starý cez 50 – 80 rokov. Hovorí sa, že je koniec doby, kedy krásu fajky vystihovala iba kresba a tvary fajky len dopĺňali jej účel. Dnes vstupuje do popredia práve schopnosť fajkárov využiť kresbu na dosiahnutie krásneho tvaru a výsledný tvar takisto určuje hodnotu a vzhľad fajky.

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ