Domov Zdravie, krása a životný štýl Čo by ste mali vedieť o dehydratovanej pokožke?

Čo by ste mali vedieť o dehydratovanej pokožke?

podľa spravca

Pokožka je najväčším orgánom ľudského tela a pravdepodobne aj jedným z najdôležitejších pre zdravie. Pomáha chrániť orgány a telo ako celok pred toxickými látkami, baktériami a inými látkami, ktoré by mohli vyvolať zdravotné komplikácie. Najvrchnejšia vrstva pokožky obsahuje zmes mastných lipidov a voskov a okrem iného slúži na udržiavanie zdravej vlhkosti pokožky. Nedostatok mastných zložiek vedie k pocitu napätia a svrbenia, čo sú základné príznaky dehydratovanej pokožky.

Dehydratovaná pokožka môže byť tiež výsledkom nedostatku hydratácia v životnom prostredí. V každom prípade ale pokožka postráda zdravý dostatok vody, čo sa odráža na jej stave – je citlivá a mastná viac, ako je bežné. Obsahuje dostatok olejov, no len minimum vlhkosti, postráda teda vyváženosť. Jeden nedostatok sa preto telo snaží vykompenzovať nadmernou produkciou druhej zložky, v tomto prípade olejov. Výsledkom je, že vaša pleť je suchá a mastná zároveň, čo so sebou prináša zapchaté póry, podráždenie, suché škvrny či vrásky.

Dehydratovanú pokožku nemáte v génoch

V celku pozitívnou správou ale je, že dehydratovanú pleť spôsobujú najmä vonkajšie faktory ako nadmerné vystavovanie sa slnku, mydlá, nevhodná kozmetika, strava a podobne. Nejde teda o poruchu, ktorú by spôsobovali vnútorné, genetické faktory, v drvivej väčšine prípadov sa dá liečiť jednoduchšie (pomáha opätovná hydratácia pleti) a s väčšími úspechmi, aké je možné dosiahnuť napríklad pri liečbe suchej pokožky.

Liečba dehydratovanej pokožky I.

Dehydratovaná pokožka sa môže objaviť a zmiznúť aj po zmene jedálnička. Koža je totiž posledným orgánom, ku ktorému sa dostane voda, preto je potrebné vypiť či skonzumovať dostatok vody každý deň. Vodný režim jednotlivca ovplyvňuje najmä povaha jeho denných aktivít, no pre priemerného dospelého človeka platí, že by mal za deň prijať 2 až 3 litre tekutín. Pitný režim by mali tvoriť najmä čistá voda, polievky, čaj či zelenina a ovocie bohaté na vodu, v menšom množstve sa dá doplniť aj minerálnymi vodami.

Liečba dehydratovanej pokožky II.

Dehydratácii pokožky sa dá predísť aj tým, že ju, respektíve seba, budete chrániť pred slnkom. Treba povedať, že slnečné lúče pozitívne stimulujú tvorbu vitamínu D, ktorého máme nedostatok najmä po dlhej a šedivej zime, no so slnkom to naozaj netreba preháňať, rozhodne nie začiatkom jari či leta. Jedinci, ktorých citlivá pokožka to vyžaduje, by si pred každým pobytom vonku mali na pokožku naniesť vrstvu krému s ochranným faktorom 15, no radšej vyšším, najmä pri cielenom opaľovaní sa.

Hydratačný krém vs. zvlhčovač

V praxi pomerne často dochádza k zámene funkcií hydratačných a zvlhčovacích prípravkov. Hydratačné krémy pokožku hydratujú, čo znamená, že ju obohacujú o vlhkosť. Úlohou zvlhčujúcich prípravkov je zase vytvorenie bariéry na povrchu pokožky, ktorá bráni vyparovaniu tejto vlhkosti. Z logiky veci teda vyplýva, že najprv je potrebné naniesť hydratačný a až potom zvlhčovací prípravok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ