Domov Zdravie, krása a životný štýl Čo naozaj pomôže na akné?

Čo naozaj pomôže na akné?

podľa Viktor Fiala
Čo naozaj pomôže na akné?

Kozmetické produkty obsahujú množstvo aktívnych látok, ktoré vám môžu pomôcť s nedokonalosťami pleti. Ak ste si kúpili kozmetiku na akné a veľmi nezabrala môžete siahnuť po ďalšej a ďalšej. Ak ale viete čo kupovať a na aké zložky sa v kozmetike zamerať môžete si zakúpiť na prvý krát vhodný produkt.

Retinol

Retinol je v súčasnosti populárna zložka kozmetiky. Ide o derivát vitamínu A, ktorý má na pleť množstvo pozitívnych účinkov. Podporuje regeneráciu kožných buniek, zvlhčuje ju, zmierňuje tvorbu vrások, podporuje elasticitu pokožky, reguluje tvorbu kožného mazu a je ideálny aj pri akné. Retinol je účinný na zápalové aj nezápalové akné a pokojne ho môžete používať aj ako prevenciu na akné.

Problémom retinolu je, že môže pleť podráždiť. Aby k tomu nedošlo je dobré naň pokožku postupne privykať. Ak po aplikácii kozmetiky s retinolom pleť reaguje podráždením (začervenanie, svrbenie,…) aplikujte kozmetiku na pleť 2 – 3 krát do týždňa (nie každý deň). Pokožka si na retinol postupne zvykne a vy môžete prípravky nanášať na pleť podľa návodu.

Ak si kúpite sérum alebo krém na akné zamerajte sa na obsah retinolu v ňom. Ak s touto zložkou len začínate zamerajte sa na kozmetiku, ktorá obsahuje nízku koncentráciu retinolu. Riziko podráždenie pokožky tak minimalizujete.

Bakuchiol

Bakuchiol je zložka kozmetiky, ktorá má účinky takmer rovnaké ako retinol. Podporuje elasticitu pleti a tvorbu kolagénu, zmierňuje starnutie pokožky, zvyšuje regeneráciu kožných buniek a účinkuje aj proti akné. Výhodou bakuchiolu je, že pokožku nedráždi a je tak vhodný aj na citlivú pleť.

Kyselina salicylová

Poslednou účinnou zložkou v kozmetike proti akné je kyselina salicylová. Ak hľadáte naozaj účinnú kozmetiku na akné zamerajte sa na produkty, ktoré obsahujú vyššiu koncentráciu tejto látky. Kyselina salicylová má exfoliačné protizápalové a antibakteriálne účinky, reguluje tvorbu kožného mazu a udržiava čisté póry. V nižších koncentráciách sa často používa ako prevencia proti akné a nájdete ju často v kozmetike na odličovanie.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ