Domov Dom, byt a záhrada Ochranné oleje na drevo – pre oživenie a drobné opravy dreva

Ochranné oleje na drevo – pre oživenie a drobné opravy dreva

podľa Viktor Fiala
Ochranné oleje na drevo – pre oživenie a drobné opravy dreva

Drevo je nádherný materiál, ktorý sa používa na výrobu nábytku, podláh, obložení stien, schodísk, dekoračných prvkov a iných drevených konštrukcií. Aby sa zachovala jeho prirodzená krása a zároveň zabezpečila trvanlivosť, musíte drevo pravidelne ošetriť ochrannými olejmi. Tieto oleje nielenže chránia drevo pred opotrebovaním, ale tiež pridávajú unikátny lesk a zvýrazňujú jeho textúru.

Čo sú to ochranné oleje na drevo

Ochranný olej na drevo je typ náteru, ktorý sa používa na ochranu dreva pred poveternostnými vplyvmi a vlhkom. Olej preniká do dreva a vytvára ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje absorpcii vody a chráni drevo pred vyblednutím. Ochranné oleje na drevo sa vyrábajú z rôznych prírodných a syntetických olejov. Najbežnejšie používané oleje sú ľanový olej, tungový olej, olej z orechov a olej z akácie. Tieto oleje sú bohaté na mastné kyseliny, ktoré vytvárajú na dreve vode odpudivú vrstvu.

Benefity používania ochranného oleja na drevo

Oleje na drevo podčiarkujú prirodzenú krásu a textúru dreva. Ak chcete farbu dreva zmeniť, musíte požiť laky alebo veľmi populárne kriedové farby na drevené povrchy. Ochranné oleje umožňujú drevu dýchať, čo je dôležité pre udržanie jeho kvality a odolnosti voči vlhkosti. Oleje sa okrem toho dajú využiť aj pri oprave menších poškodení dreva a pri jeho revitalizácii. Veľkou výhodou olejov na drevo je ich jednoduchá aplikácia. Stačí olej naniesť na drevené povrchy pomocou štetca či handričky v smere vlákien dreva.

Najviac používané ochranné oleje na drevo

Ochranný olej na drevo je jednoduchý a efektívny prípravok, ktorý predĺži životnosť drevených povrchov. Dôležité je však vybrať olej vhodný na konkrétny druh dreva. Výber ochranného oleja závisí tiež od toho, či sa drevo nachádza v interiéri, alebo vonku.

Ľanový ochranný olej na drevo

Ľanový ochranný olej na drevo je prírodný olej získavaný z ľanových semien. Je vynikajúci na ošetrenie nábytku i podláh.  Ľanový olej preniká do dreva a vytvára ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti a nečistôt. Ľanový olej je vhodný na ochranu všetkých druhov dreva, ako je mäkké drevo (napr. borovica, smrek), tvrdé drevo (napr. dub, buk) a exotické drevo. Dodáva nádherný lesk.

Teakový ochranný olej na drevo

Teakový olej je známy svojou schopnosťou chrániť drevo pred vlhkosťou a hnilobou.  Tento olej použite na ošetrenie záhradného nábytku, terasy alebo altánku. Teakový olej zvýrazňuje prirodzenú farbu dreva a poskytuje dlhotrvajúcu ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Hnedý teakový olej obsahuje pigmenty, ktoré dodávajú drevu tmavší odtieň.

Tungový ochranný olej na drevo

Tungový olej, alebo tiež čínsky drevný olej, je prírodný olej, ktorý sa získava lisovaním orechov tungového stromu (Vernicia fordii). Tungový olej je bohatý na mastné kyseliny, ktoré vytvárajú na dreve vode odpudivú vrstvu. Tungový olej je tiež odolný voči UV žiareniu, takže chráni drevo pred vyblednutím. Tungový olej preniká do dreva hlboko a vytvára na jeho povrchu silnú ochrannú vrstvu, ktorá vydrží niekoľko rokov. Poskytuje výbornú ochranu proti vode a oderu predovšetkým v exteriéri.

Ochranný olej na drevo z akácie

Olej z akácie je vhodný na ochranu všetkých druhov dreva, ale je obzvlášť vhodný na ochranu dreva v exteriéri. Olej z akácie je odolný voči UV žiareniu, takže chráni drevo pred dlhodobým pôsobením slnečného žiarenia. Odpudzuje vodu a nečistoty. Ochranný olej z akácie podčiarkuje prírodnú textúru a farebné odtiene dreva. Pomocou oleja môže drevo získať hlbší a bohatší odtieň, pričom si zachováva prirodzenú krásu.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ