Domov Nakupovanie, oblečenie, móda Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa pustíte do šitia (nielen) zimného oblečenia?

Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa pustíte do šitia (nielen) zimného oblečenia?

podľa Viktor Fiala
Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa pustíte do šitia (nielen) zimného oblečenia?

Máte šikovné ruky? Baví vás tvoriť niečo nové, alebo už dokonca plánujete ušiť niečo pre seba, alebo vašim deťom? Bez ohľadu na to, či už ste úplný začiatočník, alebo máte nejaké skúsenosti so šitím, vždy je niečo, čo sa dá naučiť.

Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu uľahčiť šitie nielen zimného oblečenia.

Predtým, ako začnete šiť

Skôr, ako sa do niečoho pustite uistite sa a skontrolujte, či máte všetky základné nástroje a pomôcky, ktoré potrebujete.

Šijací stroj

Ľudia sa často pýtajú, aký šijací stroj je potrebný k tomu, aby mohli začať šiť. Ponuka so šijacími strojmi je veľmi široká a mohli by sme sa im venovať aj niekoľko hodín. Na začiatok vám však postačí akýkoľvek šijací stroj so základnými funkciami, pokiaľ dokáže ušiť základné stehy a funguje.

Ceny neustále rastú a teda pri neustálom zdražovaní vám odporúčame, vyberte si stroj podľa vášho rozpočtu, alebo si ho požičajte.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa pustíte do šitia (nielen) zimného oblečenia?

Sada základných šijacích pomôcok

Okrem šijacieho stroja budete potrebovať aj niekoľko ďalších pomôcok. Na začiatok vám postačia nožnice, špendlíky, ihly (do šijacieho stroja, ale aj na ručné šitie) a nite, meter, krieda na označenie, žehlička.

​​Látka

Jednou zo zábavných častí na vlastnom projekte je aj výber materiálu. Na výber je nespočetné množstvo druhov látok, ale ak začínate šiť, vyberajte si látky, ktoré nie sú háklivé. Dajte prednosť a radšej si vyberte bavlnou, flanel, fleece alebo ľan. Pokročilý môžu siahnuť aj po látkach, ako napríklad polyester, hodváb, zamat alebo softshell.

Nakupovať látky choďte radšej osobne, aby ste si mohli látky ohmatať. Pri obmedzenom rozpočte navštívte veľkoobchody s látkami s výhodnými cenami.

Majte na pamäti, že to aký materiál si vyberiete, ovplyvní to, ako bude konečný odev vyzerať.

Vzor na šitie

Keď si pripravíte všetko, čo vám bude treba, prichádza na rad výber vášho projektu – vzor na šitie. Dnes už mnoho strihov nájdete nielen v časopisoch, ale aj na rôznych webových stránok, dokonca aj bezplatne. Na začiatok si vyberte niečo jednoduchšie. Ak si však trúfate, zvoľte aj komplikovanejšie vzory.

Čo si môžete ušiť:

 • Sukňa
 • Jednoduchý kabát
 • Bunda
 • Pončo
 • Športová mikina
 • Vesta
 • Fleecová čiapka
 • Šál a iné.

Inšpirácia: Viete, ako sa zahriať počas chladných dní?

Príprava na šitie

Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa pustíte do šitia (nielen) zimného oblečenia?

Naučte sa používať šijací stroj

Predtým, ako sa pustíte do samotného šitia vášho projektu, skamarátte sa s vaším šijacím strojom. Budete ho musieť nastaviť, navliecť niť a odskúšať. Po tom ako si stoj nastavíte, odporúčame otestovať si, ako mašina šije na nejakej odpadovej látke. Keďže nie všetky látky sa šijú rovnako, prispôsobte materiálu aj šijacie ihly, nástavce prítlačnej pätky a nastavenie stehu.

Naučte sa rozumieť vzorom

Pochopenie toho, ako čítať vzory šitia, je ďalším kľúčovým bodom celého procesu šitia. Okrem písomných pokynov, ktoré poskytujú množstvo informácií, väčšina vzorov obsahuje iba symboly a označenia. Tieto značky vám napríklad naznačujú, kde strihať pre zvolenú veľkosť, kde je potrebné látku odstrihnúť, či to koľko jednotlivých častí budete potrebovať.

Tip: Značky vzorov si môžete na látku preniesť krajčírskou kriedou.

Poznajte vaše miery pre šitie

Šijacie vzory sú zväčša vytvorené tak, aby vyhovovali všetkým tvarom a veľkostiam. Aby vám, čo najlepšie sedeli, musíte však vedieť, ako si správne zmerať telesné miery. Toto sú základné veľkosti, ktoré potrebujete vedieť:

 • Obvod poprsia, pasu a bedier (bokov)
 • Dĺžka od chrbta po pás,
 • Dĺžka od pása nadol (pre dolné časti oblečenia)

Pozor: Nie všetky vzory používajú rovnaké miery. Riadite sa len tabuľkou veľkostí pre strih, ​​ktorý používate.

Strihanie látky

Dôležitou súčasťou je strihanie látky. Uistite sa, že na strihanie používate správne nožnice, aby ste látku odstrihli, čo najpresnejšie.

Postup

 1. Pripravte si látku
 2. Vytvorte si línie
 3. Skontrolujte vašu veľkosť
 4. Vystrihnite vami zvolený vzor
 5. Pripnite (napríklad špendlíkami) vzor na látku
 6. Strihajte

Pustite sa do šitia

Po príprave sa konečne môžete pustiť do výroby vlastného oblečenia. Pri šití buďte trpezlivý a doprajte si čas, aby ste zabránili drobným chybyčkám.

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ