Domov Stavebníctvo a remeslá Jeseň a pracovné odevy do exteriéru. Na čo by ste si mali dať pozor

Jeseň a pracovné odevy do exteriéru. Na čo by ste si mali dať pozor

podľa Viktor Fiala
Jeseň a pracovné odevy do exteriéru. Na čo by ste si mali dať pozor

Viete, ktoré ročné obdobie je z hľadiska výberu pracovného oblečenia najviac problematické? Je to jeseň. Nevyspytateľné počasie, studené rána a teplé poobedia sú náročné pre každého zamestnanca, ktorý pracuje vo vonkajšom prostredí. Preto by ste mali obzvlášť dbať na výber jesenného pracovného odevu.

Najdôležitejší faktor – bezpečnosť

Pracovné oblečenie nekupujú zamestnávatelia pre svojich pracovníkov len tak pre nič za nič. Jeho funkcia by mala byť predovšetkým ochranná. Preto je vždy nutné pri výbere pracovných odevov dbať na predpisy, ktoré stanovujú minimálne normy pre danú profesiu. Pri práci v exteriéri je veľmi dôležité, aby bol pracovník vždy dostatočne viditeľný. V jesennom období sa skracujú dni, rána bývajú sychravé a niekedy sa udrží hmla až do obeda. Jesenné pracovné odevy vždy musia disponovať maximálnym počtom reflexných prvkov, ktoré zabezpečia viditeľnosť pracovníka za každého počasia. Možno si poviete, že stačia reflexné vesty. Vesty vám na dlhodobejšiu prácu vonku neodporúčame. Sú len dočasným riešením. Lepšie spravíte, keď vsadíte na reflexné bundy s kapucňami a odnímateľnými rukávmi. Vďaka rukávom, ktoré sa dajú odopnúť, nebude zamestnancom horko, ak sa príliš oteplí. Obzvlášť dbajte na výber materiálov, ktoré odolajú vlhkosti, rýchlo schnú a sú dostatočne priedušné.

Teplé mikiny a praktické montérky

Náhradou za bundu sú rôzne pracovné mikiny. Výrobcovia mysleli naozaj na všetko, a preto aj mikiny majú všité reflexné prvky. Navyše sú oveľa pohodlnejšie ako bunda. Preto ak to počasie dovolí, dajte prednosť mikine. Samotná mikina samozrejme nestačí. Pod mikinu sa na prácu vonku hodí bavlnená košeľa alebo tričko. Čo sa spodnej časti oblečenia týka, na výber máte dve možnosti. Kúpte zamestnancom do výbavy nohavice alebo praktické montérky. Montérky sú naozaj funkčným pracovným oblečením. Tie, ktoré sú určené na prácu vonku bývajú zateplené a majú veľké množstvo rôznych vreciek na uloženie pracovných nástrojov. Okrem klasických montérok môžete kúpiť pohodlnejší model s trakmi. Ešte na jeden dôležitý prvok pracovného oblečenia je nutné myslieť. Sú to zosilnené časti, ktoré zvýšia životnosť odevov. Pri práci vonku si musia zamestnanci často kľaknúť alebo sa oprieť lakťami napríklad o múr. V tomto prípade naozaj oceníte, že zosilnená časť bude odolná voči odratiu, pretrhnutiu alebo prerezaniu. Nezabudnite ani na topánky. Členková obuv chráni a zároveň je pohodlná na celodenné nosenie.

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ