Domov Zdravie, krása a životný štýl Najlacnejší šport, ktorý zvládne každý

Najlacnejší šport, ktorý zvládne každý

podľa Viktor Fiala
Najlacnejší šport, ktorý zvládne každý

Na čo si kupovať drahé náradie, chodiť do fitness centra alebo úmorne behať, keď sa môžete venovať úplne jednoduchej, nenáročnej a zdravej pohybovej aktivite? Pre človeka prirodzená, niekým zatracovaná a inými milovaná chôdza je veľmi zdravou a lacnou aktivitou vhodnou naozaj pre každého.

Koľko krokov denne je minimum

Na minimálny počet krokov potrebných pre utužovanie zdravia sa názory líšia. Medzinárodné organizácie uvádzajú počet 10 tisíc krokov. V prepočte na vzdialenosť ide o 7,5 km. Túto vzdialenosť by denne mal prejsť každý človek, ktorý túži pre svoje telo a psychiku robiť len to najlepšie. Zároveň je to počet zvládnuteľný aj pre menej zdatnými ľuďmi. Na to, aby ste limit dodržali a mali prehľad o prejdenej vzdialenosti môžete využívať krokomer alebo fitness hodinky. Obe športové pomôcky vás budú motivovať k výkonu. Fitness hodinky navyše umožňujú sledovať nielen kroky, ale tiež iné športové aktivity. Ak túžite pri chôdzi aj schudnúť, musíte chodiť svižne, rýchlejším tempom. Snažte sa dosiahnuť rýchlosť nad 4,5 km/h. V prípade, že toto tempo a minimálnu vzdialenosť budete zvládať bez problémov, môžete striedať chôdzu s behom. Postupne sami uvidíte, že vaše telo prechádza progresom a zaradíte do svojej dennej rutiny náročnejšie športy. Myslite však na to, že samotný pohyb nestačí. Ak sa budete prejedať alebo konzumovať nezdravé potraviny, žiadny šport na svete vám k vysnívanej postave a k pevnému zdraviu nepomôže. Nechce sa vám cvičiť? Niekedy stačí malá motivácia. Napríklad si kúpte trendové športové oblečenie na stránkach e-shopu inSPORTline a iste ho nebudete chcieť nechať len tak visieť v skrini. Alebo vás namotivujú nasledujúce riadky.

Čo všetko dokáže obyčajná chôdza

Pri chôdzi sa zvyšuje vaša kondícia a vďaka svižnej chôdzi dokonca chudnete. Tak ako každá fyzická aktivita, tak aj chôdza zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Lepšie bude pracovať tiež vaše srdce, zníži sa u vás riziko infarktu či mozgovej príhody. Šancu nebude mať ani cukrovka alebo osteoporóza. Telo bude pripravené bojovať s voľnými radikálmi, eliminujete hrozbu rakovinových ochorení. Chôdza priaznivo vplýva tiež na psychiku. Pohyb v prírode znamená odbúranie celodenného stresu, zlepšenie nálady a prekrvenie mozgu. Po rýchlej chôdzi vám to bude lepšie myslieť, budete kreatívnejší, komunikatívnejší a pripravení zvládať aj tie najnáročnejšie úlohy.

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ