Domov Zdravie, krása a životný štýl Nedostatok mlieka? Podporte dojčenie prirodzene a vitamínmi. Tieto postupy a vitamíny môžu zachrániť vaše dojčenie.

Nedostatok mlieka? Podporte dojčenie prirodzene a vitamínmi. Tieto postupy a vitamíny môžu zachrániť vaše dojčenie.

podľa Viktor Fiala
Nedostatok mlieka? Podporte dojčenie prirodzene a vitamínmi. Tieto postupy a vitamíny môžu zachrániť vaše dojčenie.

Dlhé roky je známe, že dojčené deti sú vďaka zloženiu materského mlieka viac chránené pred infekciami. Jedným z faktorov, ktorý dieťaťu pomáha prekonať choroby je tzv. laktoferín, ktorý ničí škodlivé baktérie, kvasinky a vírusy. Dojčenie je dôležité aj pre kognitívny a senzorický vývin dieťatka. Materské mlieko obsahuje látky napomáhajúce k dozrievaniu mozgu. Sú kľúčové aj pre jeho bunkový vývoj.

V súčasnosti mnoho žien s dojčením bojuje. Ide o komplexnú záležitosť a neexistuje zázračná tabletka, ktorá ho zo sekundy na sekundu vyladí. V prvom rade je dôležité zistiť, či máte skutočne nedostatok mlieka, začať používať správne techniky a telo podporiť vhodnými látkami, vďačnými pomocníkmi sú aj tabletky pre tehotné a pestrá strava. Ideálne je poradiť sa aj o správnych postupoch a vašej konkrétnej situácii s certifikovanými poradkyňami – na Slovensku ich skúsené služby poskytuje napríklad organizácia Mamila.sk.

Ako prakticky pomôcť dojčeniu

Na začiatku je dôležitý veľmi častý bonding – teda prikladanie bábätka koža na kožu, ktoré ho upokojuje a prirodzene podporuje sací reflex. Ak bábätko saje, ale nepije, môžeme mu pomôcť stláčaním prsníka. Ak už nepije ani so stláčaním, treba mu ponúknuť druhý prsník.  

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík ani klobúčik – pretože to môže zmeniť jeho návyk a ak potrebuje dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašku, ale laktačnú pomôcku – cievku priamo na prsníku.

Bezproblémové dojčenie rozoznáte tak, že brada bábätka pulzuje pomaly a pravidelne. Medzi satím naprázdno a laktáciou je viditeľný rozdiel, preto je najdôležitejšie pozorovanie dojčenia. Ak bábätko pije a prehĺta, prejaví sa to takzvanou pauzou v pohybe brady. Čím je dlhšia, tým viac vypilo.

Ako zistiť nedostatok mlieka

  • Bábätko nepriberá
  • Bábätko má čoraz kratšie intervaly dojčenia, no zároveň je nespokojné
  • Bábätko sa pri dojčení vzpiera, prehýba aplače
  • Bábätko odmieta dojčenie, no plače od hladu
  • Bábätko si radšej saje pästičku ako váš prsník
  • Cítite naliate prsia – teda bábätko mlieko nevypilo a hromadí sa. Pri bezproblémovom dojčení sú prsníky mäkké

Prečo to nejde?

Prečo máte nedostatok materského mlieka? Najčastejšou príčinou môže byť nesprávny nástup dojčenia, alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie, prípadne aplikácia vnútromaternicového telieska, ktoré vylučujú hormóny, alebo užívanie niektorých typov liekov.

Príčinou nedostatočnej laktácie môže byť aj prirastená uzdička pod jazýčkom dieťaťa alebo dlhé či pravidelné odlúčenie od matky, ako aj používanie fľašky.

Vitamíny na podporu dojčenia

Asi vo všetkých kultúrach existujú potraviny či bylinné prostriedky, ktoré by mali podporovať tvorbu materského mlieka. Aj keď dané účinky nie sú ešte presne vyskúmané, podľa existujúcich štúdií, tvorbu materského mlieka v prsníkoch podporujú napríklad senovka grécka či benedikt lekársky a to už krátko po začatí užívania. Tieto “superbylinky” v forme tabletiek navyše majú ženám dopomôcť zotaviť sa po pôrode.

Už v skorších štádiách, dokonca aj v čase snahy o otehotnenie je potrebné zabezpečiť zdravú rovnováhu živín v ženskom organizme. Vhodné sú napríklad vitamíny pre tehotné a dojčiace ženy. Na internetovom trhu ich nájdete napríklad u overeného predajcu vegmart.sk.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ