Domov Zdravie, krása a životný štýl Blíži sa zima. Ako ideálne upraviť stravovacie návyky?

Blíži sa zima. Ako ideálne upraviť stravovacie návyky?

podľa Viktor Fiala
Blíži sa zima. Ako ideálne upraviť stravovacie návyky?

Jeseň je v plnom prúde, ani sa nenazdáme a vonku začne zima. To je obdobie, ktoré je spojené s tým, že sa skracujú dni a teploty von sú nižšie ako by si mnohí z nás predstavovali. Okrem toho, telo sa na zimu pripravuje taktiež, možno o tom ani neviete, ale vaše telo si tvorí tukové zásoby, preto je tendenciou ľudí v zimných mesiacoch priberať. 

A keď k tomu prirátame fakt, že cez zimu sú vianočné sviatky, tak váha mnohých z nás ide nahor. To je niečo, s čím ľudia nie sú práve spokojní, ale nemusíte zúfať, dá sa to zmeniť. Ako na to? Takže, v prvom rade si treba uvedomiť, že dbať o svoju kondíciu je v zimných mesiacoch náročnejšie. Ako totiž spomíname vyššie, dni budú kratšie, pričom povinnosti v práci alebo v škole budete mať tak či onak, akurát, keď sa rozhodnete vo voľnom čase cvičiť alebo behať či športovať iným spôsobom, budete mať na to menej času, ak samozrejme chcete na svojej kondícii a postave pracovať za svetla. Je vedecky dokázané, že to je o niečo psychicky náročnejšie ako v lete.

Ideálnym spôsobom, ako nepribrať počas zimy, prípadne, ako o niečo schudnúť, je regulovať svoju stravu. Nehovoríme o nijakom hladovaní, ale je niekoľko spôsobov, ako jesť všetko, no zároveň nepribrať. Aj keď to znie ako sci-fi, respektíve ako kúzlo, jedná sa o zaužívané techniky. Jednou z nich je počítanie kalórií, a teda, určíte si koľko kalórií môžete denne zjesť, pričom limit nebudete pokračovať. Existujú na to rôzne aplikácie, kde dokonca po zapísaní jedla zistíte, aký pomer bielkovín či sachardiov má vaša strava. Je to o disciplíne, ale môžete jesť všetko a váha nahor nepôjde. Samozrejme, ak si dáte na obed hambuger s hranolkami, tak po zvyšok dňa budete musieť byť striedmejší. Koniec koncov, funguje ľudská logika.

Potom je tu takzvaný prerušovaný pôst, ktorý sa nazýva intermittent fasting. Nejde o nič iné, ako o to, že jete-nejete v pomere 1 k 2. A teda, 8 hodín z dňa jete, pričom 16 hodín máte pôst. Nie je to nič náročné, určíte si, že počas dňa budete jesť od 12 do 20, čo je osem hodín, pričom počas tohto času budete jesť normálne, ako keby sa nič nedialo. A medzitým nebudete nič jesť a piť iba čistú vodu. Môže to znieť náročne, ale nie je to tak. Robia to tak napríklad aj mnohí profesionálni športovci, napríklad futbalisti, ktorých tímy patria medzi favoritov v službách, ktoré robia športové tipy. Ako príklad si zoberme Real Madrid, ktorý je s kurzami na úrovni 1,5-1,8 pravidelným favoritom zápasov španielskej La Ligy. A niekoľko hráčov Bieleho Baletu dodržuje vyššie spomínané metódy, prípadne ich kombináciu.

Môžeme spomenúť napríklad Karima Benzemu, ktorý je aj po tridsiatke jedným z najlepších hráčov na svete, pričom keby nedbal na svoju stravu, už by nehrával. Veľkým poctivcom je aj obranca Nacho, ktorý si dáva pozor na to, čo a kedy zje, a do tejto partie hráčov počítame aj Marca Asensia, ktorý bol dlho zranený, čo mu paradoxne pomohlo k tomu, aby zistil, ako funguje jeho telo, a čo by preňho bolo najviac ideálne. Najťažšie je samozrejme začať, či už budete počítať kalórie alebo jesť prerušovane. Okrem toho, odporúčame, aby ste to skombinovali s jednoduchým cvičením, či už v posilňovni alebo v domácich podmienkach. Zima sa blíži, ale vy môžete byť pripravení lepšie ako kedykoľvek predtým.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ