Domov Technika a internet Tipy pre motoristov. Zoznam vecí, ktoré by ste mali pre cestou do hôr skontrolovať

Tipy pre motoristov. Zoznam vecí, ktoré by ste mali pre cestou do hôr skontrolovať

podľa Viktor Fiala
Tipy pre motoristov. Zoznam vecí, ktoré by ste mali pre cestou do hôr skontrolovať

Každý terén má v zimnom období svoje špecifiká. Veľa šoférov je zvyknutých jazdiť len po meste. Mestské vozovky sú stále udržiavané a sneh je na nich ujazdený. Ak sa takýto šoféri vyberú raz za čas do hôr, dokážu ich veľmi prekvapiť nánosy snehu, po ktorom nie sú zvyknutí jazdiť. Preto by ste si pred každou jazdou do hôr mali skontrolovať nielen vozidlo, ale tiež výbavu.

Začnite pekne zospodu

Nemusíme vám iste pripomínať, že základom bezpečnej zimnej jazdy je poriadne obutie. Myslíme tým zimné pneumatiky. Tie by ste mali stihnúť obuť svoju automobilu do 15. novembra. Tento dátum musia mať zvýraznený v diári hlavne vodiči, ktorí často jazdia do hôr. Povinnosť zimných pneumatík je totiž zákonom daná na území, ktoré je pokryté súvislou vrstvou snehu, čo je v zime na horách takmer všade. Okrem pneumatík budete na cestu do hôr potrebovať snehové reťaze. Ich nasadenie na kolesá hnacej nápravy je samozrejme taktiež upravené zákonom. Inštalovať reťaze musíte všade tam, kde uvidíte danú príkazovú značku a snehovú pokrývku. Toto pravidlo platí pre každého, a preto by mali reťaze vlastniť aj majitelia silnejších či úžitkových vozidiel. Pre nich sú určené reťaze na SUV 4×4 alebo reťaze na dodávky. Ak už reťaze vlastníte, pred cestou do hôr skontrolujte ich stav, prípadnú koróziu či poškodenie. Staré a poškodené reťaze na cesty nepatria.

Nezostaňte stáť

Okrem pneumatík a reťazí sa zamerajte na batériu. V mieste vášho bydliska môžu byť celú zimu plusové teploty, ale v horách padnú pod hranicu mrazu. Zrazu zistíte, že nemôžete naštartovať. Preto si overte kapacitu batérie a radšej so sebou vozte štartovacie káble. S teplotou súvisí aj chladiaca kvapalina, ktorá by mala odolať mrazu do mínus 20 stupňov. Podobne by na tom mala byť kvapalina do odstrekovačov. Keď ju budete dopĺňať, prezrite si stav gumičiek na stieračoch. Ak sú popraskané, vymeňte ich. Vieme, že na dovolenku do hôr pôjdete poriadne nabalení. Napriek tomu sa iste nájde v kufri vášho vozidla alebo v strešnom boxe miesto pre metličku, škrabku s dlhšou rúčkou a rukavicou, skladaciu lopatu, a teplé deky pre prípad, že zostanete dlhšie visieť v kolóne.

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ