Domov Dom, byt a záhrada Pár tipov na správny výber klimatizácie

Pár tipov na správny výber klimatizácie

podľa spravca

Ako prvé by sme si mali všímať vzhľad klimatizácie. Klimatizácie sú už výrazným doplnkom celého interiéru, takže veľa zákazníkov sa rozhoduje nielen podľa ceny a výkonu jednotky, ale aj podľa vzhľadu vnútornej jednotky. Všetci už poznáme štandardné nástenné klimatizačné jednotky v bielom prevedení umiestnenú na stene. Tieto jednotky sú najbežnejšie a tiež cenovo najdostupnejšie.

Dnes všetci výrobcovia majú vo svojej ponuke dizajnovo zaujímavé modely určené predovšetkým pre použitie v domácnostiach alebo tiež aj v reprezentatívnych priestoroch. Náročnejší zákazníci si môžu vyberať zo širokého sortimentu značkových klimatizácií ako napríklad Sinclair, LG, Panasonic, Toshiba, Daikin, Midea, Fujitsu, Mitsubishi.

Klimatizácia umiestnená do výšky na stenu miestnosti sa nazývajú nástenné klimatizácia. Ak sa ale bojíte, že nástenná klimatizácia bude rušiť vzhľad vášho interiéru, môžete siahnuť po kazetovej jednotke, ktorá sa umiestňuje do stropného podhľadu.

Výkon klimatizácie

Výkon je základný parameter pri výbere klimatizačnej jednotky. Čím je väčšia miestnosť, ktorú chcete chladiť alebo vykurovať, tým musí byť samozrejme väčší výkon klimatizačnej jednotky. Ako príklad bežná izba s dĺžkou 7 metrov, šírkou 3,5 metra a o výške stropu 2,8 metra. Objem miestnosti je 69m3 a vhodnou voľbou je klimatizácia s výkonom chladenia 2,5 kW.

Ak má však miestnosť špecifické teplotné podmienky ako napr. veľké okná, kam navyše väčšiu časť dňa svieti slnko, ide o podkrovie, alebo je tu nainštalovaných viac elektrických spotrebičov s veľkým odberom je potrebné výkon klimatizácie ešte navýšiť. Všetky tieto aspekty musia byť pre posúdenie vhodného výkonu jednotky brané do úvahy.

Spotreba je to čo všetkých zaujíma

Pre prevádzku klimatizácie je samozrejme potrebná elektrická energia a už pri jej kúpe je vhodné zvažovať náklady na prevádzku. Jednoducho sa dá povedať, že čím lacnejšia klimatizácia, tým má väčšiu spotrebu elektrickej energie. U jednotlivých typov klimatizáciou väčšina výrobcov uvádza zaradenie do energetickej triedy A ++ a vyššie. Tiež čím je jednotka modernejšia, tak je z hľadiska úspory energie ekologickejšie. Nové modely klimatizácií s najmodernejším chladivom majú menšie vonkajšej jednotky, teda sú menej hlučné a majú menšie kompresory.

Dnešné klimatizácie pracujú v podstate na známom princípe ako tepelné čerpadlá, svojou konštrukciou umožňujú aj účinné kúrenie. Pri výbere vhodnej klimatizácie je teda dobré zvážiť, kde budete klimatizáciu používať a hlavne ako často ju budete používať. Ak hľadáte klimatizáciu do obývacej izby a budete ju používať tri mesiace cez leto len niekoľko hodín denne, tak sa vám investícia do úspornej klimatizácie bude vracať pomerne dlho.

Ak máte kanceláriu v podkroví, kde je cez leto teplo a v zime chladno, tak sa odporúča obstaranie najmodernejšie radu klimatizácie s chladivom R32 s energetickou triedou A ++ a vyššie.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ