Domov Nakupovanie, oblečenie, móda Plasty – ich triedenie a recyklácia

Plasty – ich triedenie a recyklácia

podľa Viktor Fiala

Odpad patrí medzi najväčší problém znečisťovania našej planéty. Nejde tak o samotný odpad, ako o to, kde ho ľudia vyhodia. V živote je veľa spôsobov ako triediť a recyklovať odpad. Najviac problémov však majú ľudia s plastami. Ako ich správne triediť a recyklovať?

Plasty v dnešnej dobe nájdeme všade. V obchodoch, domácnostiach, vo veľkých či malých firmách a taktiež, bohužiaľ, aj na ulici. Ľudia pravidelne využívajú plastové tašky, pri tom dnes už existuje veľa možností ich náhrady. Všetko to začína farebnými kontajnermi, ktoré máme možnosť nájsť prakticky kdekoľvek. Sú farebne rozlíšené podľa toho, kam aký druh odpadu patrí. Ktorý však slúži pre plasty?

Kontajner, ktorý slúži výlučne pre plasty je v žltej farbe. Zistíme to podľa toho, že na viditeľnej časti tohto kontajneru sa nachádza označenie plastov. Dôležité je však všímať si, čo do plastov patrí a čo zas nie. Do plastov jednoznačne nepatria podlahové krytiny, obaly z nebezpečných látok , guma alebo molitan. Samozrejme, je toho viac, toto je však základ, ktorý ľudia vyhadzujú tam, kam nepatrí. Ako ten najväčší základ by sme však odporúčali mať doma minimálne dva koše. Jeden na komunálny odpad a jeden na plasty. Bude sa vám tak ľahšie triediť odpad, keď ho budete vyhadzovať a nemusíte sa tak zbytočne hrabať vo vašich odpadkoch a vytrieďovať.

Budúcnosť plastu, ktorý ste správne vyhodili

Plast, ktorý ste správne vyhodili do žltého kontajnera odvezie zberová spoločnosť do recyklačného závodu. Tu prebieha separácia a drvenie plastov. Plasty sa rozdelia podľa ich farby a typu a následne sa drvia na tzv. vločky. Takto pripravené rozdrvené vločky sú pripravené na čistenie. Prechádzajú procesom umývania a sušenia, tak, aby z nich následne mohol vzniknúť čisto nový produkt.

Celá budúcnosť plastov teda závisí výlučne od vás. Jedna možnosť je, že nás plasty po rokoch zahltia a budú znečisťovať našu planétu, až ju úplne zničia. Alebo si zvolíte ľahšiu cestu a plasty vyhodíte do toho správneho kontajnera!

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ