Domov Dom, byt a záhrada Viete, čo sa ukrýva vo vašom koberci?

Viete, čo sa ukrýva vo vašom koberci?

podľa spravca

I keď majú menej ako milimeter, vo vašej domácnosti môžu spôsobiť veľké problémy. Bytové roztoče, konkrétne ich výlučky, sú po prachu druhým najznámejším alergénom a môžu mať za následok „neškodnú“ alergickú nádchu, ale aj nepríjemný ekzém či astmu. Roztočové alergie pritom nemajú svoju sezónu, ohrozujú vás po celý rok, bez ohľadu na počasie.

Ešte niečo o roztočoch

Nájdete ich v takmer každom koberci, matraci, kresle, deke či perine. V jednom grame prachu sa ich môže nachádzať aj 15 tisíc a rozmnožujú sa veľmi rýchlo – samička roztoča nakladie za život až 100 vajíčok. Živia sa čiastočkami kože, darí sa im hlavne v tmavšom vlhkejšom prostredí pri štandardnej izbovej teplote od 22 do 26 °C.

Ako sa ich zbaviť?

Roztoče skutočne spoľahlivo ničí mráz a teploty nad 60 °C. Dôležité je preto časté pranie minimálne na šesťdesiatke, vetranie perín a utieranie prachu vlhkou handrou. Matrace ani koberce však takto jednoducho zbaviť roztočov nemožno. Účinné je len pravidelné hĺbkové tepovanie.

Prečo tepovať?

Tepovacie stroje prenikajú až ku korienkom vlákna. Vytiahnu živé aj mŕtve roztoče aj s výlučkami z hĺbky látky a vďaka čistiacim prostriedkom materiál navyše prevoňajú a vrátia mu pôvodnú sýtu farbu. Kúpa dobrého tepovacieho stroja je však často finančne náročná, výhodnejšie je kontaktovať niektorú z firiem, ktorá sa hĺbkovým tepovaním profesionálne zaoberá. Tepovanie v Nitre napríklad zabezpečuje spoločnosť Tepujem.sk, ktorá má pobočky na celom Slovensku a venuje sa aj ozónovaniu alebo čisteniu kože. Profesionáli prídu tepovať až k vám domov, alebo si môžete stroj požičať a vytepovať si koberce, matrace či čalúnenie sami.

Pomáha to!

Hĺbkové tepovanie dokáže výrazne znížiť percento roztočov v domácnosti a zabrániť ich opätovnému vzniku. Navyše vás zbaví aj roztočových výlučkov a ďalších nečistôt. Dôležité je však tepovať aspoň dvakrát ročne, ideálne na jar a jeseň, kedy je počet alergénov vo vzduchu vyšší a peľ či prach sa zachytáva všade okolo vás. Zbavíte sa tak viacerých problémov naraz a bude sa vám dýchať oveľa lepšie.

Doktori varujú, že neliečená roztočová alergia môže prejsť až do chronickej angíny. Nenechajte to zájsť tak ďaleko a čo najskôr si objednajte hĺbkové tepovanie vo vašom meste napríklad prostredníctvom stránky tepujem.sk.

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ