Domov Dom, byt a záhrada Aká je životnosť či stálosť farieb u jednotlivých druhov okien?

Aká je životnosť či stálosť farieb u jednotlivých druhov okien?

podľa spravca

Ako isto viete, na trhu sú na výber viaceré druhy okien. Môžete si tak zvoliť obľúbené plastové, klasické drevené alebo moderné drevohliníkové okná. Kým niektorí sa rozhodujeme výlučne na základe ceny okna, iných zaujímajú aj vlastnosti jednotlivých okien, aká je ich životnosť či odolnosť.

Čo pri kúpe okna zohľadňujete najviac Vy?

 

Okná a ich životnosť

Životnosť okien ovplyvňujú viaceré faktory, najmä poveternostné podmienky, primeraná starostlivosť o okno a v neposlednom rade rozhoduje aj typ okna a jeho kvalita. Kým drevené okná majú pri správnej údržbe a ošetrovaní, pravdaže všetko v závislosti od dreva, z ktorého sú zhotovené, pokojne životnosť aj 100 rokov, pri zlej starostlivosti sú zasa veľmi náchylné na rôzne poškodenia, predovšetkým ich ohrozuje pleseň z nadmernej vlhkosti či červotoč, ktorý drevo rozožerie zvnútra.

Toto pochopiteľne pri plastových oknách nehrozí, avšak ich životnosť je uvádzaná na výrazne kratší čas, zvyčajne je to 35 a viac rokov. Pravdou ostáva, že tradícia plastových či drevohliníkových okien u nás ešte nie je taká veľká, aby sme si to vedeli overiť v praxi, ale v západných krajinách, kde sa tieto okná používali skôr, existujú aj 50-ročné plastové okná, ktoré „prežili“ bez výraznejších zmien. Všetko však ovplyvňuje dobrá starostlivosť a kvalita okna.

Preto je pre všetkých, ktorí sa obávajú nestálosti dreva a plastu stále nedôverujú skvelou alternatívou práve drevohliníkové okno, ktoré disponuje vysokou odolnosťou vďaka hliníku, no drevo zasa budí dojem „prírodného“ materiálu. Mnohí tieto okná označujú doslova za bezúdržbové.

 

Farebnosť okien

Pokiaľ ide o farebnosť okien, farba dreveného okna závisí od použitého druhu dreva. Drevené okná sa pravdaže dajú aj prifarbiť morením, čím dosiahneme žiadaný odtieň okna. Čo sa týka farby okien plastových, môže byť rôzna. Na trhu sa výrobcovia doslova predbiehajú v tom, kto akú farbu profilu okna ponúkne. Stále sú však najviac predávané biele profily, pričom dosť im konkuruje imitácia dreva.

Pozor na kúpu lacných plastových okien, biele môžu časom nepekne zožltnúť a tmavé zasa vyblednú!

A ako sú na tom čoraz vyhľadávanejšie drevohliníkové okná? Ich výrobcovia garantujú širokú škálu farebných prevedení a čo je ich veľkou devízou, aj moderný vzhľad a najvyššiu funkčnosť.

 

Ekológia a vplyv okien na naše zdravie

Práve drevohliníkové okná zvyknú byť označované za najúspornejšie. Ak sa však na to pozrieme z hľadiska ekológie, mohlo by sa zdať, že vedú drevené okná. Je to však skutočne tak? Áno, drevo ako prírodný materiál je z dostupných materiálov používaných na výrobu okien logicky tým najekologickejším. Avšak aj lesy je treba chrániť, čím argumentujú výrobcovia okien z plastu. Plastové okná si nevyžadujú ani pravidelnú údržbu chemickými nátermi, takže v konečnom dôsledku práve vďaka svojim vlastnostiam šetria enegiu potrebnú na vykurovanie a sú aj zdravotne nezávadné. Materiál, z ktorého sa vyrábajú plastové okná je navyše recyklovateľný.

Tak čo, ktoré okná sú podľa Vás tie naj?
Autorské právo: piovesempre / 123RF Reklamní fotografie

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ