Domov Zdravie, krása a životný štýl Povinná výbava raftera začiatočníka

Povinná výbava raftera začiatočníka

podľa spravca

Chystáte sa po prvýkrát na vodu? Ešte nikdy ste nesplavovali, ale priatelia Vás prehovorili, aby ste to skúsili? Splavovanie divokej prírodnej rieky patrí bez pochýb k veľmi silným zážitkom, ako sa však naňho pripraviť, aby ste rafting v Belej či na inej rieke zvládli bez úrazov a vychutnali si ho naplno? Čo tvorí povinnú výbavu každého raftera?

Povinná výbava

Bez poriadnej prilby a záchrannej vesty sa do raftovania rozhodne nepúšťajte. To Vám povie každý skúsenejší vodák, ktorý si už na riekach čo-to zažil. Hlavnou úlohou vesty, ktorá váži asi 1 kilogram, je totiž udržať raftera nad vodou, ako aj čo najskôr ho dostať na hladinu po možnom stiahnutí vírom. To viete, rafting je adrenalínový šport a na divokej rieke sa môže prihodiť čokoľvek. Trebárs taký rafting v Belej, čo je vôbec najdivokejšia rieka u nás, je poriadne dobrodružstvo, na ktoré sa musíte pripraviť ako psychicky, tak kvalitným výstrojom.

Dobrá „raftingová“ vesta by mala mať niekoľko upínacích zariadení, z ktorých najhlavnejším je rýchloodopínací bezpečnostný pás. Ten Vám môže v prípade vážneho ohrozenia skutočne zachrániť život, a to tým, že po jeho otvorení si rýchlo vyzlečiete vestu a dostanete sa na hladinu čo najrýchlejšie a za pomoci vlastných síl.

Ako vestu, tak prilbu vhodnú na splavovanie si pravdaže nemusíte hneď kupovať, najmä, ak je pre Vás rafting len občasnou voľnočasovou aktivitou. Našťastie existuje dostatok požičovní, ktoré Vám všetku potrebnú výstroj na rafting započičajú.

Vhodná loď

A čo s loďou? Najmä pre začiatočníkov môže byť trochu problém určiť vhodný typ lode, obzvlášť, ak na divokej vode nikdy neboli. Rafting v Belej, ako aj inde si totiž vyžaduje vytrvalosť a neraz hrozí, pod vplyvom výkyvov počasia a besnenia rieky, aj vyvrátenie do vody.

Pri začiatočníkoch je nevyhnutné vybrať vhodnú loď veľmi starostlivo a uvážlivo.  Dôležitá je predovšetkým ich bezpečnosť, a preto je vhodným variantom niektoré z nafukovacích plavidiel.

Dôležitým kritériom, ktoré pri výbere plavidla tiež zaváži, je aj veľkosť posádky, ktorá sa chystá splavovať. Všeobecne však platí, že pre začiatočníkov sú vhodné najmä nafukovacie rafty alebo nafukovacie kanoe, pričom konkrétny typ plavidla závisí od počtu ľudí.

V každom prípade sa poraďte so skúsenejšími, ideálne s vodákom, ktorý bude splavovať rieku spolu s Vami. On Vám najlepšie vysvetlí, čo budete na splav potrebovať, ako aj to, kde to zoženiete. A s výberom lode si hlavu takisto nelámte, to za Vás ochotne vyriešia profesionáli.

V každom prípade sa poraďte so skúsenejšími, ideálne s vodákom, ktorý bude splavovať rieku spolu s Vami. On Vám najlepšie vysvetlí, čo budete na splav potrebovať, ako aj to, kde to zoženiete. A s výberom lode si hlavu takisto nelámte, to za Vás ochotne vyriešia profesionáli.

 

 

Autorské právo: ammit / 123RF Reklamní fotografie

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ