Domov Zdravie, krása a životný štýl Ako na strie? Cenné rady, ako im možno predísť

Ako na strie? Cenné rady, ako im možno predísť

podľa spravca

Tehotenstvo a príprava na materstvo prináša žene obrovskú radosť z rastúceho bruška a malého človiečika v ňom, veľké obavy z nepoznaného a neraz aj vznik menej príjemných strií. Áno, aj to je súčasťou gravidity, no nemusí byť. Stačí, ak striám zabránime vzniknúť.

Čo sú strie a prečo vznikajú?

Strie sú drobné červenkasté až fialové jazvy, ktoré sa vytvárajú na pokožke tehotných žien. Sú to akési trhlinky v podkožnej oblasti, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatočnej elasticity pokožky, nakoľko sa nestíha prispôsobiť rýchlo rastúcej hmotnosti ženy počas gravidity.

Najčastejšie sa strie tvoria na zadku, bruchu, stehnách, bokoch alebo prsiach tehuliek.

Ako na strie? Aj takto…

Vzniku strií, respektíve ich aspoň minimalizovať, sa však dá zabrániť. Postačí si vziať za svoje niekoľko nasledujúcich rád a počas tehotenstva ich poctivo previesť do praxe:

  • Kontrola hmotnosti – je prvým dôležitým krokom v prevencii proti striám.  Počas celého tehotenstva je preto dobré sledovať si priberanie, čo však neznamená držať diéty či prehnané obmedzovanie sa v jedle. Ide skôr o to, aby tehotná žena nejedla „za dvoch“, najmä nezdravé mastné jedlá, ktoré nie sú pre ňu, ani pre dieťatko nijakým prínosom.
  • Dostatok tekutín – ďalší účinný bojovník proti rýchlemu priberaniu a popraskaniu pokožky je voda, prípadne ovocné a zeleninové šťavy a nesladené čaje vhodné pre tehotné. Dobrý pitný režim je výbornou prevenciou nadmerného priberania, nakoľko často si pocit smädu mýlime s hladom.
  • Krémy na boj proti striám – pomocníkom v boji proti vzniku tehotenských strií sú aj vhodné krémy. Ich pravidelným aplikovaním na ohrozené miesta na tele predídeme nadmernému vysušovaniu pokožky. Na trhu je množstvo kvalitnej tehotenskej kozmetiky vhodnej na prechádzanie striám, stačí si len dobre vybrať a poctivo sa nimi natierať.
  • Účinné oleje – minimálne rovnako účinné, ak nie viac, sú aj prírodné oleje, ktoré pokožku dokonale zvláčnia. Naviac sú stopercentne bezpečné a tehuľku i bábätko nijako neohrozujú, keďže čisté esenciálne oleje neobsahujú prídavné látky ani umelé konzervanty. Výborný proti striám je olej mandľový, kokosový, arganový aj šípkový. Pomôcť však môže aj „obyčajný“ olivový olej či čoraz obľúbenejšie bambucké a kakaové maslo.

Doterra esenciálne oleje: Prirodzená starostlivosť o pokožku a prevencia pred striami

Doterra esenciálne oleje môžu byť užitočné pri starostlivosti o pokožku a predchádzaní striám. Niektoré oleje, ako napríklad levanduľa či rôzne citrusové oleje, majú upokojujúce vlastnosti a môžu pomôcť udržať pokožku hydratovanú a zdravú. Pravidelná masáž týmito olejmi môže pomôcť zlepšiť elasticitu pokožky a predísť vzniku strií. Je však dôležité pamätať na to, že strie sú prirodzenou súčasťou tela a nie vždy sa im dá úplne zabrániť.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ