Domov Dom, byt a záhrada Ako sa starať o vaše dvere a okná?

Ako sa starať o vaše dvere a okná?

podľa spravca

Vchodové dvere, balkónové dvere či okná sú súčasťou vášho bytu alebo domu a preto je potrebné venovať pozornosť ich pravidelnej údržbe a správnej starostlivosti.
Rôzne povrchy si vyžadujú rôzne prípravky a rozdielny prístup k ich údržbe.

Plastové dvere a okná

Povrch plastových profilov je chránený pred poškodením, no nakoľko sa pri ich inštalácii môžu nové okná či dvere znečistiť od použitého cementu, vápna či iného typu lepidla, je potrebné ich čo najskôr vyčistiť a odstrániť ochrannú fóliu. Čím dlhšiu fóliu necháme, tým náročnejšie bude jej následné odstránenie.
V prípade plastových okien a dverí je takisto nevyhnutné pravidelne kontrolovať funkčnosť odvodňovania kanálikov okenných rámov. V prípade ich znečistenia sa môžu stať neprechodnými a vám tak bude voda zatekať do interiéru.

Kovanie a farba

V prípade že máte problém s kovaním na vchodových dverách, je vhodné ho premazať špeciálnymi prípravkami. Vykonanie tejto procedúry sa odporúča dva krát ročne a to na jeseň a jar.
Biele profily sú jednoduchšie na údržbu a na ich čistenie môžete použiť bežný saponátový roztok. Vyhnite sa používaniu agresívnych prípravkou, ktoré by mohli poškodiť povrch a farebnú stálosť. Medzi tieto prípravky patrí benzín či riedidlá.
Jemné škrabance môžete jednoducho odstrániť tekutým, jemne abrazívnym prostriedkom.

Hliníkové dvere

Hliníkové dvere a okná sú, v súčasnej dobe, veľmi vyhľadávaným riešením a to najmä pre ich značnú odolnosť a dlhú životnosť. Doprajte vašim oknám, dverám či rámom patričnú starostlivosť.
V prípade montáže okien je nevyhnutné zabrániť tomu, aby prípadné zvyšky malty zaschli v rámoch.
V prípade že kupujete nové dvere do rodinného domu, odporúčame opatriť si vchodovú striešku a zabrániť tak priamemu vplyvu počasia na dvere.
Pravidelná údržba je elementárna a na jej vykonanie môžete použiť bežné prostriedky či saponáty, aj tu však odporúčame vyhnúť sa príliš agresívnym zmesiam a všetky prípravky riediť s vodou. Rámy okien umývajte na mokro aby ste zabránili vzniku statickej elektriny.

Nezabúdajte že pravidelná starostlivosť môže výrazne predĺžiť životnosť vašich okien a dverí a vy tak môžete ušetriť zopár desiatok eur na vyše.

 

 

 

 

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ