Domov Dom, byt a záhrada Ako spoznať dobré plastové okná od nekvalitných

Ako spoznať dobré plastové okná od nekvalitných

podľa Viktor Fiala
Ako spoznať dobré plastové okná od nekvalitných

Na dnešnom trhu by ste si mysleli, že je ľahké spoznať rozdiely medzi kvalitným a nekvalitným plastovým oknom. Napríklad sa už začali používať energetické certifikáty. Ide o energetické hodnotenie, ktoré vám povie, aké dobré je okno pri udržiavaní tepla. Hodnotenie je zoradené abecedne od A po G, takže A je najlepšie, nasleduje B atď.

Zdá sa, že problém je vyriešený. Stačí, že pre plastové okná cena nie je prehnaná, pozrieť na certifikát a musíte dostať to najlepšie okno. Nie je to však také jednoduché. Čo ak pôjdete do spoločnosti, ktorá má na okne hodnotenie A. Stále totiž nemáte záruku. Ako teda spoznať kvalitné okno? S trochou vedomostí, ktoré sa dozviete v tomto článku.

Ako získavajú okná energetické hodnotenie A

Všetko, čo je potrebné, je zmeniť vystuženie z ocele alebo hliníka na teplejšie vystuženie, ako je uhlík. To zníži tepelné straty cez rám okna. Potom musíte vylepšiť dvojité zasklenie tak, aby malo aj teplú hranovú rozpernú lištu a sklo Low-E plus musí byť tiež plnené plynom. Najbežnejšie používaný plyn. Ale u niektorých okenných systémov to ešte stále nie je dosť dobré a plyn sa musí vylepšiť na kryptonový.

Takže teraz viete, ako okno získa certifikát A a je dobré udržať teplo.

Tu je niekoľko užitočných vlastností, ktoré vám pomôžu spoznať kvalitné plastové okná.

Čo všetko sa oplatí pozrieť?

Plastová časť

Jedná sa o plast, ktorý sa používa na výrobu vašich okien. Uistite sa, že systém má najmenej desaťročnú, alebo vyššiu záruku. Rovnako to platí i pre plastové vchodové dvere, kedy by sa záruka mala vzťahovať na zmenu farby a deformácie.

Sklo

S dvojitým zasklením skontrolujte, aká je záruka. U mnohých prípadov pre plastové okná Bratislava  bola poskytovaná sedemročná záruka. Väčšina z novších dvojskiel však bude mať záruku pätnástich, alebo viac rokov.

Uzamykací systém

Existuje veľa druhov uzamykacích systémov. Niektoré spoločnosti zaoberajúce sa oknami budú používať iba najlacnejšie systémy na trhu, pokiaľ nepožiadate o lepší systém. Najbežnejším je uzamykací systém Espag. Ale ak chcete trochu viac bezpečnosti, potom je lepšou voľbou systém snímania pomocou skrutiek.

Plne zvárané alebo mechanické spoje

Všetky plastové okná by mali mať zvarené štyri rohy rámu a krídla. Stĺpiky a priečky však môžu byť zvárané, alebo mechanické. Mechanické sa väčšinou dodávajú so staršími systémami, ale dnes stále obstoja. Je to rýchlejší spôsob výroby okien. Hlavnou chybou tohto systému je v niektorých prípadoch, že sa svetlá alebo stĺpiky zmenšujú dokonca o pol milimetra. Môžu tak prepustiť prievan.

Rukoväte okien

Existuje veľa rôznych typov rukovätí, ktoré sa používajú. Niektoré z nich vydržia iba 6 mesiacov až 1 rok, v závislosti od toho, ako sa používajú. Ostatné sú určené na 5 a viac rokov. Ako ich však odlíšiť To je problém – je to veľmi ťažké. Najlepšie je mať dvojročnú záruku so všetkými pohyblivými časťami okna.

Závesy

Podobne ako rukoväť, existuje toľko rôznych typov, takže neviete, ktoré sú dobré, alebo zlé, až kým sa nerozpadnú. Znova sa uistite, že na všetky pohyblivé diely máte dvojročnú záruku.

Takže ak sa chystáte investovať do nových okien, nebojte sa spýtať spoločnosti zaoberajúcej sa oknami na čokoľvek, čo potrebujete. Ak viete niečo o oknách, zistíte, že budete mať lepšiu prácu, pretože predajca bude vedieť, že všetko budete kontrolovať.

 

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ