Domov Technika a internet Aký význam majú vysokoškolské záverečné práce?

Aký význam majú vysokoškolské záverečné práce?

podľa Viktor Fiala

Myslíte si, že vysokoškolské záverečné práce sú len jedným zo spôsobov buzerácie a hodnotenia? Ste na omyle. Majú oveľa väčší zmysel, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Využijete praktické znalosti

Pri písaní bakalárskej práce až tak nie. Tam sa jedná najmä o kompilát rôznych citácií a parafráz. Pri písaní diplomovej práce však musíte urobiť oveľa viac a konečne zužitkujete znalosti, ktoré ste získali počas štúdia na vysokej škole.

Zažijete terénny výskum

Pri písaní diplomovej práce pravdepodobne budete musieť navštíviť rôzne úrady, firmy alebo iné subjekty, ktoré vám dodajú dáta pre váš výskum. Stretnete sa tak s ľuďmi z praxe a to vám už nikto nevezme.

Naučíte sa pracovať s veľkým dokumentom

Nielen že pochopíte, ako funguje Word, ale naučíte sa aj formátovať, písať maily a ďalšie dôležité dokumenty. Pri písaní mailov v budúcom zamestnaní nebudete mať problém s vyjadrovacími schopnosťami.

Prispejete k vášmu odboru

Ak má vaša práca nejaký skutočný prínos, veľmi ňou prispejete k nejakému odvetviu vášho odboru. Môžete tak dokonca prispieť k vyriešeniu nejakej otázky alebo hypotézy, ktorú doteraz nikto nerozlúštil.

Môžete ju publikovať v časopise

Nezabúdajte, že vaša záverečná práca je serióznou akademickou a vedeckou prácou. Ak je kvalitná, môžete ju publikovať aj vo vedeckom časopise a zaradiť sa tak medzi tisícky vedcov na celom svete.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ