Domov Dom, byt a záhrada Bezpečnosť bývania si zaslúži našu pozornosť!

Bezpečnosť bývania si zaslúži našu pozornosť!

podľa Viktor Fiala

Bývať bezpečne snáď nikdy nebolo dôležitejšie. Riziko vlámania sa neustále zvyšuje, a tak majiteľom bytov a domov neostáva iné, len si za svoju bezpečnosť priplatiť.

Nikto nechce byť vykradnutý, ani prepadnutý u seba doma, nuž sa musíme chrániť všetkými možnými a dostupnými spôsobmi. Našťastie, k dispozícii je mnoho technologických riešení, či už ide o špičkové bezpečnostné kovanie, alebo kľučky na vchodové dvere a vložky.

Podľa čoho vyberať a rozhodnúť sa správne?

Zabezpečte si vchodové dvere

Prvým opatrením, ktoré môžeme pre svoju zvýšenú bezpečnosť urobiť, je vybrať si prvotriedne kľučky na dvere. Skutočne, osadenie vstupných dvier kvalitnou bezpečnostnou kľučkou nemožno podceniť, neraz totiž práve kľučka zamedzí ich neželanému otvoreniu.

Vchodové dvere sú častým miestom na vlámanie do našich príbytkov, avšak pri poctivom vyhotovení dokážu zabrániť až polovici zo všetkých pokusov o krádež.

Naopak dvere bez bezpečnostných prvkov sú pre zlodejov doslova pozvánkou.

V prípade vchodových dverí, ktoré sú zaistené proti vlámaniu, platí, že všetky ich komponenty –  krídla dverí, výstuh, zámkov, bezpečnostných vložiek i kovania by mali byť navzájom kompatibilné.

Bezpečnostné kovanie podľa miery nebezpečenstva

Cieľom každého vlastníka domu i bytu by malo byť zabezpečiť si takú ochranu, akú potrebuje. Rozhodne sa oplatí byť efektívny a dobre zvážiť, ktoré konkrétne prvky dverí, vzhľadom na polohu samotného objektu, sú pre nás nevyhnutné.

V závislosti od toho možno voliť rôzne typy kovania, od tých s nízkou odolnosťou proti vlámaniu až po bezpečnostné kovania zaisťujúce takmer nulovú možnosť vypáčenia vchodových dverí.

U najnižšej bezpečnostnej triedy kovaní chýba kryt cylindrickej vložky, ako aj ochrana proti odvŕtaniu, preto sú tieto kovania vhodné na málo ohrozené vchodové dvere – byty, respektíve iné priestory, ktoré sú dostatočne chránené vchodovými dverami bytového domu.

Naproti tomu sú kovania, ktorých bezpečnostné prvky je veľmi náročné prekonať, vďaka čomu sú najväčšou garanciou bezpečnosti Vašich vchodových dverí, a teda aj bývania ako takého.

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ