Domov Zdravie, krása a životný štýl Cestovanie bez cestovky: 5 bodov, ktoré vám uľahčia výlet

Cestovanie bez cestovky: 5 bodov, ktoré vám uľahčia výlet

podľa Viktor Fiala
Cestovanie bez cestovky: 5 bodov, ktoré vám uľahčia výlet

V úvode tisícročia bolo málo vídané, že by niekto cestoval bez pomoci cestovnej kancelárie, takpovediac na vlastnú päsť. Avšak, čas pokročil, prešlo niekoľko dekád a cestovanie po vlastnej osi je nesmierne populárne medzi všetkými vekovými kategóriami. Toto je päť bodov, ktoré vám uľahčia výlet do zahraničia v prípade, že sa rozhodnete, že nechcete byť nikým vedený, ale chcete si trip naplánovať a užiť len a len podľa seba. 

Destinácia. Úplne základným bodom, ktorý si musí každý cestovateľ stanoviť, je destinácia, do ktorej chce vycestovať. Chcete cestovať po Európe? Po Ázii? Po Afrike? Po Amerike? Je to len na vás, ale mali by ste si určiť prečo chcete ísť práve na vami zvolené mesto. Odporúčame urobiť si rešerš o vašom cieli, pozrieť recenzie, históriu, aktuálne dianie. Následne bude pre vás jednoduchšie na to miesto prísť a nebude vás mať čo prekvapiť. Taktiež je nesmierne dôležité pozrieť si dopravné spojenia, ale o tom už v bode číslo dva.

Doprava. Keď vieme kam, musíme zistiť, ako sa tam dostať. Niekto preferuje cestu autom a takzvané roadtripy, iní nedajú dopustiť na vlaky, niekto má rád lode, ďalší preferuje lietadlá. Samozrejme, sú destinácie, kam sa bez pomoci lietadla nedostanete, teda dostanete, ale kto by chcel cestovať zbytočne dlho niekoľko dní a nepohodlným spôsobom. V súčasnosti existuje množstvo aplikácií a služieb, ktoré ponúkajú možnosť kúpy lístkov na autobusy či vlaky, prípadne na letenky. Niekedy je to dokonca všetko na jednom mieste a cestu si viete navoliť z pohodlia domova, prípadne zistiť alternatívy, ktoré pre vás budú najviac výhodné. A samozrejme, rozhoduje aj cena, pričom pozitívom je, že množstvo alternatív, ktoré existujú, prispievajú k tomu, že cena sa tlačí smerom nadol, preto niekedy nájdete letenky kamkoľvek do Európy doslova za pár eur. A to je deal, ktorý sa odmieta len veľmi ťažko.

Dokumenty. Tretie “D” v bodoch, ktoré by mal každý cestovateľ na vlastnú päsť ovládať. Ide o to, že rozdielne krajiny majú rozdielne požiadavky na to, čo by ste mali mať platné, keď do nich štátu vstúpite. Je to logické, bezpečnosť je prvoradá. Niekde stačí mať pas alebo občiansky preukaz, vo väčšine krajín Európskej únie, ale niekde potrebujete napríklad víza, prípadne špecifikované dokumenty domácich ministerstiev. Nemusíte sa ale stresovať, všetko je totiž dostupné na internete vo viacerých jazykových verziách, takže máte dostatok priestoru, aby ste si to, čo je potrebné, pripravili včas.

Trávenie času. Sú ľudia, ktorí si toto nechávajú až na miesto príchodu, ale prečo si neurobiť plán. Napríklad, pozriete si na dostupných stránkach, čo v danom mieste vidieť, vyhradíte si na to čas, zistíte podľa máp, kde sa čo nachádza a potom môžete byť priamo v destinácii efektívni a vidieť všetko, čo chcete. Napríklad, ak páni chcú vidieť futbalový štadión miestneho klubu zvnútra, pozrú si, kedy sa robia prehliadky a môžu si rovno kúpiť lístky ešte pred tým, ako tam prídu. Pre predstavu, v Barcelone, ktorá bude patriť v službách, ktoré poskytujú športové tipy, medzi favoritov budúcej sezóny La Ligy na zisk titulu, si môžete prehliadku Camp Nou, štadióna, kúpiť aj na niekoľko mesiacov dopredu. Všetko je naozaj dostupné a nenáročné.

Multimédiá. Ak si niečím pred odchodom nie ste istí, využite buď sociálne médiá alebo platformy ako YouTube, kde je dostupných množstvo videí a fotografií z destinácii po celom svete a určite tam nájdete aj tú, ktorú chcete navštíviť vy. Cestovať po vlastnej osi nebolo nikdy jednoduchšie, sme v období, kedy máme všetky mapy, dokumenty, letenky či platobné brány v našom smartfóne, a to je niečo, o čom sa našim predkom ani len nesnívalo. Využime to.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ