Domov Dom, byt a záhrada Čo to je doplnkový matrac a ako ho vybrať?

Čo to je doplnkový matrac a ako ho vybrať?

podľa Viktor Fiala

Doplnkové matrace sú skvelým kúskom a doplnkom k hlavnému, ktorý doma už máme. Majú skvelé funkcie, sú za príjemné ceny a dajú sa kúpiť veľmi jednoducho. Nie každý však vie, čo vlastne doplnkový matrac je a na čo slúži.

Čo je doplnkový matrac?

Jednoducho povedané, doplnkový matrac vyzerá na prvý pohľad ako podložka, ktorú položíte na matrac. Nejde však o podložku, ktorá by ho mala chrániť. Matracu má poskytovať vlastnosti, ktoré vám už nedáva alebo vám nikdy nedával.

Doplnkový matrac môžete použiť vtedy, ak sa vám zdá váš hlavný príliš tvrdý alebo nízky. Taktiež je dobré použiť ho, ak by sa vám na matraci dobre nespalo alebo by už strácal nejaké zo svojich vlastností.

Dizajn je jednoduchý. Vyzerá veľmi podobne ako klasický matrac, no je tenší. Keď ho nebudete potrebovať, môžete ho pokojne zrolovať a uložiť do skrine. Kompaktné rozmery sú výhodné aj na cesty, chaty alebo stanovačky. Jednoducho ho hoďte do auta a zoberte so sebou. O spánok tak máte postarané.

Viaceré typy a materiály

Tak ako pri klasických, aj pri doplnkových matracoch sa stretnete s viacerými typmi a materiálmi. Vyberať si môžete z niekoľkých tuhostí, aby ste dosiahli ten najvyšší komfort pre spánok.

Väčšina doplnkových matracov disponuje pamäťovou penou, ktorá kopíruje vaše telo. Spánok je tak vždy tuhý a kvalitný.

Nosnosť a rozmery

Nakupovanie doplnkových matracov nie je ťažké. Dôležité je sledovať rozmery. Tie by mali byť rovnaké alebo veľmi podobné rozmerom hlavného matracu.

Nosnosť je taktiež dôležitá. Spravidla sa stretnete s nosnosťou do 100 kilogramov. Niektoré matrace však majú aj vyššie číslo.

Správna starostlivosť je základom

Pri doplnkových matracoch nezabúdajte na správnu starostlivosť. Pravidelne ich čistite. Väčšina modelov má poťah, ktorý sa dá dať dole odzipsovaním. Ten vhoďte ho práčky a operte. Zbavíte sa tak všetkých baktérií a nečistôt.

Na matrac nezabudnite dať posteľnú bielizeň, aby ste ho ochránili pred rýchlym zničením a opotrebovaním. Poprípade stavte na matracový chránič.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ