Domov Technika a internet Ekológia spojená s hokejom: Spoznajte Climate Pledge Arenu

Ekológia spojená s hokejom: Spoznajte Climate Pledge Arenu

podľa Viktor Fiala
Ekológia spojená s hokejom: Spoznajte Climate Pledge Arenu

Nachádzame sa v 21.storočí, konkrétne v jeho tretej dekáde a stále viac a viac ľudí si uvedomuje, že klimatická zmena je reálna téma, ktorej treba venovať pozornosť. Na svete však žije takmer osem miliárd ľudí a šíriť povedomie o tejto problematike nie je jednoduché. Sú rôzne spôsoby, či už prostredníctvom politických lídrov, celebrít, alebo napríklad športu. Treba takzvanú klimatickú gramotnosť šíriť spôsobmi, vďaka ktorým ju uvidí, čo najviac ľudí na našej planéte. Na jeden taký prišli v americkom meste Seattle. 

Seattle v americkom štáte Washington je mesto, ktoré pozná veľké percento ľudí na svete. Či už je to prostredníctvom filmov, seriálov či kníh, o Seattli sme v istom ohľade počuli skoro všetci. A v roku 2021 toto mesto pribudne na hokejovú mapu kanadsko-americkej National Hockey League. Najlepšia hokejová súťaž na svete sa rozšíri z 31 tímov na 32 tímov, pričom najnovším účastníkom sa stane Seattle Kraken. O vstupe tohto tímu do NHL sa hovorí od roku 2017. Prečo Kraken? Pretože Kraken je mýtická bytosť spojená s morom a námorníctvom či celkovo lodnou dopravou, čo sú zároveň prvky histórie mesta Seattle.  Ale o tom niekedy inokedy, Seattle Kraken je zaujímavý aj z iných pohľadov.

Nielen, že táto hokejová organizácia bojuje proti diskriminácii na všetkých frontoch a v manažmente tímu sa objavuje veľké percento žien a ľudí s rôznou farbou pleti, ale taktiež tento novo vznikajúci hokejový klub dbá na nami vyššie spomenutú problematiku. Na klimatickú zmenu. Akým spôsobom? Možno sa pýtate, ako zdvihnúť povedomie o klíme pomocou hokeja. Nie je to také zložité. Aréna, v ktorej budú Kraken hrať v NHL svoje domáce zápasy, sa totiž volá Climate Pledge Arena. Vlastní ju spoločnosť Amazon.  Tento názov zrejme ani nemusíme prekladať. Jednoducho, bude do očí bijúce, že Seattlu na klíme a globálnom otepľovaní záleží, respektíve na tom, aby sa robili správne kroky v súvislosti s tým, nech sa našej planéte môže žiť kvalitne aj niekoľko ďalších storočí.

Hala bola pôvodne vystavaná v roku 1962, teraz je zrekonštruovaná a jej architektom je Paul Thiry. Na zápasy sa do nej zmestí viac ako 17 tisíc ľudí a je multifunkčná, ako to už v týchto prípadoch býva zvykom. Preto sa tam môžu usporiadať aj koncerty a hrať sa tam môžu aj športy ako napríklad basketbal či volejbal. A v čom je tento štadión Climate Pledge? Napríklad v tom, že zdroje energií, ktoré budú poháňať túto halu by mali byť obnoviteľné, a tým pádom šetriť našu prírodu po stránke výroby elektriny. Taktiež sa dbá vo veľkej miere na recykláciu.

Seattle Kraken chce byť klubom budúcnosti, ktorý je po všetkých stránkach moderný. Očakáva sa, že v službách, ktoré poskytujú športové stávky bude Kraken outsiderom, pretože súpiska tohto tímu zvykne pomocou expanzného draftu, a teda, že Seattle si vyberie z každého súčasného tímu (s výnimkou Vegas) jedného hokejistu. V kurzoch, očakáva sa, že budú Kraken na úrovni 2,0-2,5 v konkrétnych zápasoch, pretože by mali patriť medzi papierových outsiderov. Tak ako tomu bolo v sezóne 2017/2018 v prípade Vegas Golden Knights.

VGK vtedy dokráčali až do samotného finále, kde nestačili na Washington Capitals. Seattle je pripravený napísať svoj vlastný príbeh. Všetko nasvedčuje tomu, že môže byť úspešný. Kraken sa totiž nebude venovať iba hraniu hokeja, ale ako píšeme vyššie, chce prehovoriť aj do sociálnych a kultúrnych otázok. Nemať na sebe ružové okuliare, ale vnímať problematiky, ktoré hýbu svetom. Seattle Kraken môže byť v tomto ohľade v športovom svete priekopníkom.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ