Domov Zdravie, krása a životný štýl Hysteroskopia pomáha ženám ku zdraviu mininvazívnym zákrokom

Hysteroskopia pomáha ženám ku zdraviu mininvazívnym zákrokom

podľa Viktor Fiala
Hysteroskopia pomáha ženám ku zdraviu mininvazívnym zákrokom

Miniinvazívne zákroky sú stále obľúbenejšie a v gynekológii sa stali neodmysliteľnou vyšetrovacou aj operačnou metódou. Miniinvazívnou endoskopickou metódou je hystereskopia. Používa sa pri nutnosti vizualizovať kŕčok maternice či jej dutinu, ale tiež pri diagnostike a súčasnej operačnej liečbe ďalších ženských problémov.

Výhodou hystereskopie je, že ide o ambulantný zákrok bez nutnosti hospitalizácie. Pacientka zostáva na pozorovaní iba pár hodín. Samotný zákrok je tiež veľmi rýchlym. Trvá v priemere 15 až 20 minút. Výrazne sa tiež skracuje doba rekonvalescencie, ktorá u hysteroskopie trvá približne dva týždne. Výkon prebieha v celkovej anestézii. Jednodňová operácia, hysteroskopia, patrí medzi zákroky, na ktoré sa je možné objednať do inštitútu zdravia a krásy Frais.

Kedy pomáha hystereskopia?

  • Hystereskopia sa používa ako vyšetrovacia aj operačná metóda.
  • Rieši polypy, myómy aj zrasty v maternici.
  • Využíva sa pri nepravidelnom krvácaní ako príprava na transfer embryí.
  • Pomáha pri chronických zápaloch sliznice maternice.
  • Rieši problémy nedostatočného, nepravidelného a nesprávneho rastu sliznice maternice.
  • Využíva sa pri riešení problémov po kyretáži, cisárskom reze, či umelom prerušení tehotenstva (obvykle v spojitosti na podozrenie zúženia maternicového krčku).
  • Pomáha riešiť neúspešné či problematické transfery.

Komplikácie po hysterektómii

Jednou z obrovských výhod hysterektomie je minimálny výskyt pooperačných komplikácií. Tie sú skutočne zriedkavé, aj keď ako u každej operácie, nie úplne vylúčené. Výhodou je aj pomerne rýchla a nekomplikovaná rekonvalescencia.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Keďže je hysterektómia zákrokom pod klasickou narkózou, je nutné pred ním absolvovať predoperačné vyšetrenie a na samotný zákrok sa dostaviť nalačno. Po zákroku, pokiaľ je všetko v poriadku, odíde pacientka po niekoľkých hodinách pozorovania domov.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ